| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Jak wykazać dochody z pracy
 
Wiersz 1 części D formularza przeznaczony jest dla podatników otrzymujących wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, wypłacone przez zakład pracy. Podatnicy wypełniają go na podstawie imiennych informacji PIT-11 sporządzonych przez zakłady pracy. Podatnicy, którzy w roku podatkowym otrzymywali z zagranicy wynagrodzenia ze stosunku pracy bez pośrednictwa płatnika, wypełniają wiersz 1 na podstawie składanych w trakcie roku deklaracji PIT-53 z uwzględnieniem kwoty przychodu uzyskanego w grudniu 2005 r. i przysługujących za ten miesiąc kosztów uzyskania przychodów.
Przychodami ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze. W szczególności zalicza się tu: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Do przychodów z pracy zalicza się również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika przez zakład pracy oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Osobom zatrudnionym na etacie przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Wynoszą one za rok podatkowy nie więcej niż:
1227 zł (miesięcznie 102 zł 25 gr) – jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody od jednego zakładu pracy,
1840 zł 77 gr – jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy,
1533 zł 84 gr (miesięcznie 127 zł 82 gr) – jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę,
2300 zł 94 gr – jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę.
Jeżeli wymienione roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu publicznego w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych. Możliwość ta dotyczy tylko osób korzystających z transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Dodatkowym warunkiem jest ich udokumentowanie imiennymi biletami okresowymi.
Podatnikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc.
Jak rozliczyć emerytury
Wiersz 2 części D.1 i D.2 przeznaczony jest do wpisywania emerytur i rent krajowych. Ważne jest, że w przypadku tego rodzaju przychodów nie uwzględnia się żadnych kosztów uzyskania przychodów.
 
Gdzie wykazać dochody z działalności gospodarczej
 
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych wykazują roczne przychody i koszty, osiągnięty dochód oraz sumę należnych zaliczek w wierszu 3 części D.1 (lub D.2 w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków). Dane te wpisuje się na podstawie wypełnionego wcześniej załącznika PIT/B. Należy podkreślić, że w formularzu PIT-36 wykazuje się sumę przychodów, kosztów i zaliczek dotyczących działalności gospodarczej w różnych formach (a więc zarówno w formie indywidualnej, jak i formie spółek osobowych).
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli płatnik – mimo ciążącego na nim obowiązku – nie wystawi stosownej informacji, to nie zwalnia to podatnika z obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym należności, jakie otrzymał w trakcie roku za jego pośrednictwem.
Jak wykazać dochody z działów specjalnych produkcji rolnej
Dochody z działów specjalnych produkcji rolnej wykazuje się w wierszu 4 części D deklaracji. W tym przypadku podatnicy nie zawsze prowadzą księgi. Możliwe jest także wykazywanie dochodu ustalonego przy zastosowaniu norm szacunkowych, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy o PIT. W takim przypadku nie wypełnia się kol. c, w której ewidencjonuje się koszty uzyskania przychodów.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK