| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Których dochodów nie wykazuje się w deklaracji
 
Podstawowym celem wypełnienia formularza PIT-36 jest rozliczenie się z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika z jednego lub kilku źródeł przychodów. Przychody i koszty podatnicy wykazują w części D deklaracji (2 str. formularza PIT-36). W tej części podatnicy wykazują także kwoty należnych zaliczek. Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla osób rozliczających się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem. W związku z tym zawarte są w nim dwie tabele, w których należy ujawnić przychody – D.1 i D.2. Tę drugą wypełnia się tylko w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.
Jednak nie wszystkie osiągnięte w roku podatkowym dochody wykazuje się w zeznaniu. Pomija się te z nich, które nie podlegają opodatkowaniu (nie stosuje się do nich ustawy o podatku dochodowym) oraz dochody zwolnione na mocy szczegółowych przepisów. W zeznaniu nie wykazuje się m.in. (dochodów):
z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,
z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,
podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn,
wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy,
zwolnionych z opodatkowania na podstawie ustawy o PIT, z wyjątkiem zwolnienia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych),
od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechany został pobór podatku dochodowego w drodze rozporządzenia ministra finansów.
ZAPAMIĘTAJ
Podatnicy opodatkowujący swoje dochody łącznie z dochodami małżonka wypełniają w PIT-36 zarówno pozycję „podatnik” jak i „małżonek”. Pozycji „małżonek” nie wypełniają jednak ci podatnicy, którzy rozliczają się indywidualnie albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
W zeznaniu nie ujawnia się także dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu. Dotyczy to bardzo różnych kategorii przychodów, np.: wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową; wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Wojskowym Służbom Informacyjnym, Żandarmerii Wojskowej lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu – wypłacanych z funduszu operacyjnego; odsetek i dyskonta od papierów wartościowych; odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów; dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych; udziału w funduszach kapitałowych; z odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej; z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, w formie karty podatkowej albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych; najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
 
Na jakiej podstawie wpisywać dochody
 
Część D zeznania należy wypełniać na podstawie deklaracji otrzymanych od płatników, czyli PIT-11/8B, PIT-8S, PIT-40A/11A oraz PIT-R. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podstawową rolę odgrywa księga przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe.
W zależności od rodzaju dochodów wpisywane są one w odpowiednim wierszu deklaracji.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK