| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Których dochodów nie wykazuje się w deklaracji
 
Podstawowym celem wypełnienia formularza PIT-36 jest rozliczenie się z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika z jednego lub kilku źródeł przychodów. Przychody i koszty podatnicy wykazują w części D deklaracji (2 str. formularza PIT-36). W tej części podatnicy wykazują także kwoty należnych zaliczek. Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla osób rozliczających się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem. W związku z tym zawarte są w nim dwie tabele, w których należy ujawnić przychody – D.1 i D.2. Tę drugą wypełnia się tylko w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.
Jednak nie wszystkie osiągnięte w roku podatkowym dochody wykazuje się w zeznaniu. Pomija się te z nich, które nie podlegają opodatkowaniu (nie stosuje się do nich ustawy o podatku dochodowym) oraz dochody zwolnione na mocy szczegółowych przepisów. W zeznaniu nie wykazuje się m.in. (dochodów):
z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,
z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,
podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn,
wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy,
zwolnionych z opodatkowania na podstawie ustawy o PIT, z wyjątkiem zwolnienia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych),
od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechany został pobór podatku dochodowego w drodze rozporządzenia ministra finansów.
ZAPAMIĘTAJ
Podatnicy opodatkowujący swoje dochody łącznie z dochodami małżonka wypełniają w PIT-36 zarówno pozycję „podatnik” jak i „małżonek”. Pozycji „małżonek” nie wypełniają jednak ci podatnicy, którzy rozliczają się indywidualnie albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
W zeznaniu nie ujawnia się także dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu. Dotyczy to bardzo różnych kategorii przychodów, np.: wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową; wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Wojskowym Służbom Informacyjnym, Żandarmerii Wojskowej lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu – wypłacanych z funduszu operacyjnego; odsetek i dyskonta od papierów wartościowych; odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów; dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych; udziału w funduszach kapitałowych; z odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej; z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, w formie karty podatkowej albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych; najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
 
Na jakiej podstawie wpisywać dochody
 
Część D zeznania należy wypełniać na podstawie deklaracji otrzymanych od płatników, czyli PIT-11/8B, PIT-8S, PIT-40A/11A oraz PIT-R. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podstawową rolę odgrywa księga przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe.
W zależności od rodzaju dochodów wpisywane są one w odpowiednim wierszu deklaracji.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK