| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Kto wypełnia PIT-36
 
Formularz PIT-36 wypełniają podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według stawek przewidzianych w skali podatkowej (19, 30 i 40 proc.) lub działy specjalne produkcji rolnej. PIT-36 będą wypełniali także podatnicy, którzy uzyskali w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze opodatkowane na zasadach ogólnych. Ten sam formularz wypełnią podatnicy uzyskujący przychody, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, uzyskujący przychody ze źródeł położonych za granicą, a także z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.
ZAPAMIĘTAJ
Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka, albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. O sposobie rozliczenia decyduje sam podatnik. Najpierw jednak musi sprawdzić, czy jest uprawniony do wyboru określonego sposobu opodatkowania.
PIT-36 wypełnią również podatnicy korzystający z kredytu podatkowego. Formularz ten powinni wypełnić również podatnicy, którzy sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego, a także ci, którzy obniżają dochód o straty z lat ubiegłych. Na formularzu PIT-36 rozliczą się także podatnicy, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, np. rentę rodzinną.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i płacący podatek według skali podatkowej może rozliczyć się z uzyskanych przychodów indywidualnie, a jeśli spełnia dodatkowe warunki – w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci lub wspólnie z małżonkiem. Wyboru sposobu opodatkowania podatnik dokonuje w ten sposób, że zaznacza w poz. 6 PIT-36 odpowiedni kwadrat, a na końcu zeznania składa podpis (lub podpisy, gdy rozlicza się z małżonkiem).
 
Kiedy przedsiębiorca rozliczy się z małżonkiem
 
Formularz PIT-36 mogą wypełnić podatnicy opodatkowujący swoje dochody łącznie z dochodami małżonka. Małżonkowie rozliczą się wspólnie na formularzu PIT-36 tylko wtedy, gdy chociaż jeden z nich uzyska dochody uprawniające do skorzystania z tego formularza, czyli np. z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Niestety, sama chęć rozliczenia wspólnie z małżonkiem nie wystarczy. Ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z takiego przywileju od spełnienia licznych warunków.
Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu mogą na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym rozliczyć się wspólnie, pod warunkiem że pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i istnieje między nimi wspólność majątkowa. W takiej sytuacji podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »