| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Kto dolicza kwoty poprzednio odliczone
 
Niektórzy podatnicy będą musieli wykazać w PIT-36 i doliczyć kwoty wcześniej odliczone od podatku. Pozycję 164 zeznania wypełnią zatem podatnicy, którzy m.in.:
wycofali ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,
w całości zmienili przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
otrzymali zwrot odliczonych wydatków po roku, w którym dokonali odliczeń, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
przenieśli uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych,
w roku podatkowym otrzymali zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne czy odliczonej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o którą nastąpiło zmniejszenie podatku.
Podatnicy mogą też skorzystać z innych odliczeń od podatku wykazanych w załączniku PIT/O, a także z odliczenia wydatków mieszkaniowych wykazywanych w załączniku PIT/D.
 
Jak obliczyć podatek należny
 
Podatnik może też dokonać zmniejszenia podatku z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Kwota zmniejszenia nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż 1 proc. wykazanego w zeznaniu podatku.
Na koniec podatnik dowiaduje się, czy będzie miał nadpłatę, czy też do podatku będzie trzeba dopłacić.
ZAPAMIĘTAJ
Podstawę obliczenia podatku zaokrągla się do pełnego złotego, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
 
Kiedy i jaki załącznik potrzebny jest do PIT-36
 
Do składanego zeznania podatkowego podatnicy powinni dołączyć odpowiednie załączniki i podać ich liczbę.
Podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-36 składają załącznik PIT/B. Stanowi on informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Wykazują w nim przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.
W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, jak też małżonków rozliczających się indywidualnie, załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z nich.
Kolejny załącznik to PIT-D. Składają go podatnicy, którzy dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytów mieszkaniowych).
Małżonkowie, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację – zarówno opodatkowujący swoje dochody łącznie, jak i rozliczający się indywidualnie – składają jeden załącznik PIT/D. Trzeba jednak pamiętać, że podatnicy, którzy w poz. 6 zeznania zaznaczyli kwadrat nr 3, w załączniku PIT/D nie podają danych adresowych małżonka, w przypadku gdy małżonek zmarł przed końcem roku podatkowego (poz. 18-26).
Podatnicy, którzy w 2005 roku po raz pierwszy dokonują odliczeń od dochodu z tytułu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K.
Małżonkowie rozliczający się indywidualnie i dokonujący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, załącznik PIT/D dołączają do zeznania jednego z małżonków, podając w zeznaniu drugiego z małżonków: NIP, nazwisko i imię małżonka oraz urząd skarbowy, do którego został złożony załącznik PIT/D.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »