| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Kto dolicza kwoty poprzednio odliczone
 
Niektórzy podatnicy będą musieli wykazać w PIT-36 i doliczyć kwoty wcześniej odliczone od podatku. Pozycję 164 zeznania wypełnią zatem podatnicy, którzy m.in.:
wycofali ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,
w całości zmienili przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
otrzymali zwrot odliczonych wydatków po roku, w którym dokonali odliczeń, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
przenieśli uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych,
w roku podatkowym otrzymali zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne czy odliczonej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o którą nastąpiło zmniejszenie podatku.
Podatnicy mogą też skorzystać z innych odliczeń od podatku wykazanych w załączniku PIT/O, a także z odliczenia wydatków mieszkaniowych wykazywanych w załączniku PIT/D.
 
Jak obliczyć podatek należny
 
Podatnik może też dokonać zmniejszenia podatku z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Kwota zmniejszenia nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż 1 proc. wykazanego w zeznaniu podatku.
Na koniec podatnik dowiaduje się, czy będzie miał nadpłatę, czy też do podatku będzie trzeba dopłacić.
ZAPAMIĘTAJ
Podstawę obliczenia podatku zaokrągla się do pełnego złotego, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
 
Kiedy i jaki załącznik potrzebny jest do PIT-36
 
Do składanego zeznania podatkowego podatnicy powinni dołączyć odpowiednie załączniki i podać ich liczbę.
Podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-36 składają załącznik PIT/B. Stanowi on informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Wykazują w nim przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.
W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, jak też małżonków rozliczających się indywidualnie, załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z nich.
Kolejny załącznik to PIT-D. Składają go podatnicy, którzy dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytów mieszkaniowych).
Małżonkowie, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację – zarówno opodatkowujący swoje dochody łącznie, jak i rozliczający się indywidualnie – składają jeden załącznik PIT/D. Trzeba jednak pamiętać, że podatnicy, którzy w poz. 6 zeznania zaznaczyli kwadrat nr 3, w załączniku PIT/D nie podają danych adresowych małżonka, w przypadku gdy małżonek zmarł przed końcem roku podatkowego (poz. 18-26).
Podatnicy, którzy w 2005 roku po raz pierwszy dokonują odliczeń od dochodu z tytułu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K.
Małżonkowie rozliczający się indywidualnie i dokonujący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, załącznik PIT/D dołączają do zeznania jednego z małżonków, podając w zeznaniu drugiego z małżonków: NIP, nazwisko i imię małżonka oraz urząd skarbowy, do którego został złożony załącznik PIT/D.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »