| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bronić się przed długami małżonka-przedsiębiorcy

Jak bronić się przed długami małżonka-przedsiębiorcy

Na obronę przed długami męża czy żony nie ma ani uniwersalnego, ani idealnego sposobu, jeżeli zobowiązania już powstały, a małżonków łączy wspólność majątkowa. Mimo to warto próbować ratunku w każdej sytuacji. I choć wiele zależy od etapu, na jakim się myśli o asekuracji, to zawsze trzeba dobrze znać swoje prawa i nie poddawać się.

Klauzula wykonawcza
 
Gdy chodzi o roszczenia powstałe po 19 stycznia 2005 r., małżonek dłużnika-przedsiębiorcy, wobec którego wierzyciel uzyska tytuł egzekucyjny, jest w nader kłopotliwej sytuacji. Musi nie tylko znać procedurę cywilną, lecz również powinien mieć pieniądze na dochodzenie swych praw. Bo choć ustawodawca zarzucił zasadę, zgodnie z którą wierzyciel jednego z małżonków może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego w każdym właściwie wypadku, to jednocześnie zrezygnował np. z możliwości orzekania w postępowaniu klauzulowym o ograniczeniu czy wyłączeniu prawa do zaspokojenia się wierzyciela ze wspólnych rzeczy i praw. No i wprowadził przepisy, według których, jeśli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona uzyskanym przez niego tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika albo że powstała w związku z prowadzeniem wspólnego przedsiębiorstwa, sąd nada takiemu, powiedzmy, wyrokowi wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi. Oczywiście odpowiedzialność takiej żony lub męża będzie ograniczona do majątku wspólnego albo do wspólnego przedsiębiorstwa. Co gorsza, nawet zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika oraz do prowadzenia na podstawie takiego tytułu egzekucji ze składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy nie zawarto.
Teraz sąd nie musi nawet wysłuchać współmałżonka (tak jak to czynił w poprzednim stanie prawnym), natomiast ów małżonek dłużnika-przedsiębiorcy będzie musiał udowodnić, że np. zgodził się na coś pod wpływem błędu albo że umowa majątkowa małżeńska była skuteczna wobec wierzyciela. W obecnym stanie rzeczy w postępowaniu klauzulowym sąd bada tylko formalne warunki nadania klauzuli wykonalności (przede wszystkim, czy wskazany przez wierzyciela małżonek jest nim rzeczywiście i czy przedstawione dokumenty spełniają wymagania ustawowe). Nie zajmuje się skutecznością intercyz. Tę kwestię – jako materialnoprawną – będzie musiał rozpatrzyć sąd, do którego trafi powództwo przeciwegzekucyjne.
 
Wstrzymać czynności komornika
 
Kiedy po majątek małżonków ma sięgnąć komornik, trzeba działać natychmiast. Komornik wstrzyma się bowiem z dokonaniem czynności egzekucyjnej nie tylko wówczas, gdy przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży na piśmie niebudzący wątpliwości dowód, że dopełnił obowiązku albo że wierzyciel zgodził się na zwłokę, ale można go powstrzymać także przez podniesienie zarzutu wynikającego z intercyzy i okazanie mu jej oraz przedłożenie niebudzącego wątpliwości pisemnego dowodu świadczącego, że wierzyciel wiedział o umowie i znał jej rodzaj (wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie). Prawo takie przysługuje zarówno dłużnikowi, jak i jego małżonkowi. Warto jednocześnie pamiętać, że komornik nie jest uprawniony do badania skuteczności umów majątkowych małżeńskich na własną rękę.
Podejmując działania powstrzymujące komornika, trzeba mieć świadomość, iż oczekiwany skutek jest wyłącznie tymczasowy. W tym okresie dłużnik lub jego małżonek mogą jednak wnieść powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zabezpieczenie przez zawieszenie egzekucji.
 
 
Powództwo przeciwegzekucyjne
 
Bronić się trzeba przez żądanie pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub choćby w części. Uczynić to można wnosząc opozycyjne powództwo przeciwegzekucyjne. Wtedy, kiedy sąd w postępowaniu klauzulowym pominął kwestię skuteczności intercyzy, powinno ono być oparte na zarzucie wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności małżonka dłużnika całością lub częścią majątku, wynikającym właśnie z umowy majątkowej małżeńskiej. Prawo do tego rodzaju pozwu ma zarówno małżonek, przeciwko któremu została nadana klauzula wykonalności, jak i sam dłużnik (może on domagać się wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności swego małżonka). Warto też pamiętać, że jeśli chodzi o tytuły egzekucyjne stwierdzające wierzytelności powstałe za zgodą małżonka dłużnika (rzecz nie dotyczy wierzytelności powstałych w związku z prowadzeniem wspólnego przedsiębiorstwa), to dodatkowo niewykluczone jest powództwo przeciwegzekucyjne małżonka dłużnika, który może wykazać, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi się nie należy (bo np. dług został już pokryty). Powodowi takiemu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także te, których dłużnik wcześniej nie mógł podnieść, ponieważ np. o nich nie wiedział (powiedzmy, nie wiedział, że wierzyciel został już zaspokojony przez potrącenie należności).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK