| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bronić się przed długami małżonka-przedsiębiorcy

Jak bronić się przed długami małżonka-przedsiębiorcy

Na obronę przed długami męża czy żony nie ma ani uniwersalnego, ani idealnego sposobu, jeżeli zobowiązania już powstały, a małżonków łączy wspólność majątkowa. Mimo to warto próbować ratunku w każdej sytuacji. I choć wiele zależy od etapu, na jakim się myśli o asekuracji, to zawsze trzeba dobrze znać swoje prawa i nie poddawać się.

Kto odpowiada za długi
Jeżeli przed długami współmałżonka ma się chronić nie drugi przedsiębiorca-wspólnik ani udziałowiec spółki handlowej, lecz jedynie żona lub mąż, to mamy do rozpatrzenia sytuację z płaszczyzny prawa rodzinnego przede wszystkim, choć rządzą nią oczywiście nie tylko przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.). W sytuacji czysto rodzinnej dłużnikiem jest jedynie ten z małżonków, który zobowiązanie zaciągnął, tyle że marna to pociecha dla drugiego, gdyż wierzycielowi wolno żądać zaspokojenia zarówno z majątku osobistego dłużnika, jak i z majątku wspólnego obydwojga, jeżeli w konkretnym wypadku taki jest. A przeważnie pojawia się on jako dorobek, ponieważ ciągle najczęstszym ustrojem majątkowym jest wspólność powstająca z mocy ustawy z chwilą ślubu, o ile małżonkowie czy przyszli małżonkowie nie umówią się inaczej. Warto przy tym chociażby dla porządku pamiętać, że zgodnie z k.r.o. długi nie stanowią majątku wspólnego (gdyby tak było, małżonkowie byliby nimi obciążeni wspólnie i zapewne odpowiadaliby jedynie z majątku wspólnego, bo w takiej sytuacji należałoby stosować przepisy o wspólności ustawowej).
 
Gdy jesteś stanu wolnego
 
Jeśli brać dosłownie pytanie, jak najskuteczniej uniknąć odpowiedzialności za długi małżonka, to najprostsza odpowiedź, choć z przymrużeniem oka, brzmiałaby tak: nie brać ślubu z przedsiębiorcą, a jeśli już pod żadnym pozorem ostrożny i człowiek biznesu nie chcą żyć w konkubinacie, to może warto zawrzeć intercyzę jeszcze przed ślubem.
TRZY MASY
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Mamy wówczas do czynienia z trzema masami majątkowymi: majątkiem wspólnym i dwoma osobistymi. Wspólne są wszystkie przedmioty nabyte w trakcie małżeństwa (jeśli nie została w którymś momencie zawarta między małżonkami umowa, np. o rozdzielności majątkowej) przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich. Do majątku wspólnego należą m.in. wynagrodzenia za pracę lub z wszelkiej innej działalności zarobkowej i męża, i żony, a także dochody ze wszystkich majątków należących do obydwojga.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty nabyte przed ślubem, uzyskane w spadku (jeżeli testament nie powołał do dziedziczenia i jej, i jego), prawa majątkowe związane z uczestnictwem w spółce cywilnej, przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa twórcy (np. autorskie), przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.
 
Uwaga na siedzibę
 
Jeśli przedsiębiorca przewiduje, że może mu grozić trudne do spłacenia zadłużenie (z tytułu kredytów, pożyczek lub choćby ryzykownych kontraktów), to żeby chronić swego małżonka i stan posiadania rodziny, nie powinien ani obciążać hipoteką ich wspólnego domu, ani prowadzić działalności we wspólnym mieszkaniu (stanowiącym własność lub objętym spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu), wnosząc np. do spółki prawo do tego lokalu. W razie kłopotów można bowiem potraktować takie mieszkanie jako część przedsiębiorstwa, oczywiście część przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków. W takiej sytuacji, gdyby wierzyciel wykazał choćby dokumentem (i to nie tylko urzędowym, lecz nawet prywatnym), że stwierdzona tytułem egzekucyjnym (np. wyrokiem sądu powszechnego lub polubownego czy aktem notarialnym, w którym dłużnik poddał się egzekucji) wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, sąd nadałby klauzulę wykonalności również przeciwko małżonkowi dłużnika. Jedyną pociechą byłoby ograniczenie jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego. Tak więc małżonkowie, z których jedno prowadzi przedsiębiorstwo, mają ograniczony manewr, gdy chodzi o możliwość zachowania mieszkania czy domu poza zasięgiem wierzycieli. Najlepiej, choć nie wszyscy muszą uznać takie rozwiązanie za idealne, byłoby, gdyby ów dom należał do majątku osobistego męża czy żony osoby prowadzącej interesy. Kupując go trzeba jednak pamiętać o zasadzie pełnej surogacji, obowiązującej na gruncie prawa rodzinnego, w myśl której majątki osobiste znacznie trudniej niż kiedyś powstają dziś ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Najlepiej więc byłoby, gdyby mąż lub żona mógł zarobić na taki dom sam lub gdyby go dostał np. od rodziców, czy odziedziczył, choć niewykluczona jest również darowizna jednego z małżonków na rzecz drugiego, i to zarówno z majątku osobistego, jak i wspólnego. Trzeba tylko pamiętać, że wszystkie umowy mające za przedmiot nieruchomość lub spółdzielcze prawo do lokalu muszą mieć formę aktu notarialnego.
PAMIĘTAJ
Zgoda drugiego małżonka jest niezbędna, m.in. do dokonania wszelkich czynności prawnych mających za przedmiot nieruchomość gruntową, budynek, lokal, gospodarstwo rolne lub przedsiębiorstwo.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »