| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2006 roku lub uzyskiwanie przychodów z najmu, mogą wybrać rodzaj lub formę podatku dochodowego. Ale z identycznego prawa skorzystać mogą ci, którzy już w roku bieżącym osiągali takie dochody. Wybór w zdecydowanej większości przypadków powinien być oparty wyłącznie na rachunku ekonomicznym. Jednak podatnicy, którzy wybierają formę opodatkowania lub zmieniają ją na inną, muszą pamiętać, że tylko do 20 stycznia 2006 roku mają czas na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już teraz zająć się tą sprawą. Dlatego w poradniku zajmujemy się nie tylko wyjaśnieniem przepisów, ale także przedstawiamy też dokładne analizy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią dokonanie takiego wyboru.

TAK. Powinno się wybrać taki wariant, jaki będzie najkorzystniejszy od strony finansowej, bo formalna bariera ograniczająca listę możliwych rozwiązań jest tylko jedna: brak możliwości rocznego rozliczenia małżeńskiego, jeśli działalność gospodarcza zostanie opodatkowana w formie stałego podatku 19-proc. By więc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba dokonać wyliczeń, na podstawie szacowanych na rok przyszły dochodów z różnych źródeł.
Należy przy tym pamiętać, że dla opodatkowania przychodu z najmu mieszkania można będzie wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli tylko będzie on opłacalny, trzeba go wybrać, a kwestia, który z małżonków go zapłaci, nie będzie miała znaczenia rachunkowego. A będzie opłacalny na pewno, gdy roczny przychód z najmu nie przekracza równowartości 4 tys. euro i nie wiążą się z nim istotne koszty uzyskania przychodu (w innym układzie w ogólnych wyliczeniach należy uwzględnić także wariant opodatkowania najmu na dotychczasowych zasadach).
Wówczas taki ryczałt może płacić dalej od całych dochodów małżonek-przedsiębiorca, można wrócić do wariantu pół na pół, można też zdecydować, że rozliczanie całego przychodu z tego źródła spadnie na małżonka-pracownika.
Wybór ryczałtu od najmu nie spowoduje też sam z siebie utraty prawa do rozliczenia małżeńskiego. To zdarzy się dopiero wtedy, gdy ponadto małżonek-przedsiębiorca zdecyduje się na podatek 19-proc. od działalności gospodarczej. A to oznacza, że po przesądzeniu „losów” najmu trzeba wyliczyć, jak ukształtowałby się podatek od zsumowanych dochodów (działalność i praca) wyliczonych według zasad rozliczenia małżeńskiego, a jak wypadłby w podziale: 19-proc. podatek od działalności gospodarczej i podatek z tabeli podatkowej od dochodów z pracy. Gdy pierwsza kwota będzie niższa od sumy w drugim wariancie, korzystniej będzie pozostać przy rozliczaniu działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach, całą rewolucję podatkową ograniczając w tym przypadku do zastosowania nowych, korzystniejszych sposobów rozliczania przychodów z najmu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK