| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2006 roku lub uzyskiwanie przychodów z najmu, mogą wybrać rodzaj lub formę podatku dochodowego. Ale z identycznego prawa skorzystać mogą ci, którzy już w roku bieżącym osiągali takie dochody. Wybór w zdecydowanej większości przypadków powinien być oparty wyłącznie na rachunku ekonomicznym. Jednak podatnicy, którzy wybierają formę opodatkowania lub zmieniają ją na inną, muszą pamiętać, że tylko do 20 stycznia 2006 roku mają czas na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już teraz zająć się tą sprawą. Dlatego w poradniku zajmujemy się nie tylko wyjaśnieniem przepisów, ale także przedstawiamy też dokładne analizy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią dokonanie takiego wyboru.

TAK. Zgodnie z treścią art. 30c ustawy, który reguluje zasady rozliczania stałego podatku 19-proc. od pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnik korzystający z tej formy podatku ma jedynie prawo do odliczenia od dochodu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a od podatku – składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ulg więc już odliczyć nie może.
Natomiast ulgi budowlane są ulgami o charakterze małżeńskim. Jeśli więc tylko małżonek składa roczne rozliczenie z tytułu dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, np. PIT-37 w związku z dochodami z pracy, może dokonywać odliczeń związanych z prawami nabytymi do ulgi budowlanej. Nie ma znaczenia fakt, że np. faktury wystawione są na małżonka korzystającego z podatku liniowego od działalności gospodarczej. Po prostu w załączniku PIT/D, który wypełnia się na okoliczność korzystania z ulgi budowlanej, należy wskazać, że przysługujące małżonkom z tego tytułu odliczenie w całości zostanie wykorzystane przez tego podatnika, który płaci podatek na podstawie tabeli podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK