| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2006 roku lub uzyskiwanie przychodów z najmu, mogą wybrać rodzaj lub formę podatku dochodowego. Ale z identycznego prawa skorzystać mogą ci, którzy już w roku bieżącym osiągali takie dochody. Wybór w zdecydowanej większości przypadków powinien być oparty wyłącznie na rachunku ekonomicznym. Jednak podatnicy, którzy wybierają formę opodatkowania lub zmieniają ją na inną, muszą pamiętać, że tylko do 20 stycznia 2006 roku mają czas na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już teraz zająć się tą sprawą. Dlatego w poradniku zajmujemy się nie tylko wyjaśnieniem przepisów, ale także przedstawiamy też dokładne analizy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią dokonanie takiego wyboru.

TAK. Przepisy art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które regulują zasady opłacania zaliczek, przewidują taką możliwość. Zgodnie z nową treścią ust. 6b tego artykułu, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanej w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy albo w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19 proc. Z tym że z możliwości tej skorzystać nie mogą osoby, które po raz pierwszy podjęły działalność gospodarczą w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Warto dodać, że zgodnie z nowym ust. 6i art. 44 ustawy, kwotę zaliczki ustaloną w takim trybie także zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK