| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Litwa, Łotwa, Estonia – nadal atrakcyjne rynki
 
Dla polskich przedsiębiorców ciągle atrakcyjne pozostają rynki państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.
Kraje te należą do jednolitego rynku, więc przedsiębiorcy nie muszą ubiegać się o certyfikaty i zezwolenia eksportowe.
Dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców cieszy się zwłaszcza Litwa. Zarejestrowanych jest tam ponad 1000 firm z polskim kapitałem. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakładanie firm na Litwie, które zastępują popularną dotychczas prostą sprzedaż eksportową. Najpopularniejszą formą prawną wybieraną przez polskich przedsiębiorców są zamknięte spółki akcyjne (UAB), odpowiednik polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy potrzebny do zarejestrowania spółki wynosi 10 tys. Lt (2500 USD). UAB są rejestrowane w organach samorządu terytorialnego. Po rejestracji firma otrzymuje zezwolenie na wyrobienie pieczątki. Przedsiębiorca musi się również zwrócić do SoDry (odpowiednik ZUS) w celu zarejestrowania jako płatnik składek. Spółka musi powołać dyrektora oraz księgowego. Założenie samego przedsiębiorstwa na Litwie trwa krótko, około tygodnia. Na Litwie istnieją również firmy consultingowe specjalizujące się w zakładaniu spółek. Koszt takiej usługi wynosi ok. 350 USD. Dłuż-ej trwa zarejestrowanie przedstawicielstwa firmy zagranicznej, bo ponad miesiąc. Jest ono rejestrowane w Ministerstwie Gospodarki Litwy. Warto pamiętać, że funkcjonowanie przedstawicielstwa ma znacznie więcej ograniczeń, a przy tym nie daje żadnych ulg podatkowych.
Ciągle nieodkrytymi rynkami pozostają natomiast Łotwa i Estonia. Mimo że są one zdominowane przez firmy skandynawskie, stają się doskonałym miejscem tranzytowym dla naszych towarów.
Minimalny kapitał założycielski spółki z o.o. to 2000 LVL. Spółkę należy zarejestrować w rejestrze przedsiębiorstw (informacje na temat dokumentów, jakie są potrzebne do zarejestrowania spółki, można znaleźć na stronie WEH Ambasady RP w Rydze – www.poltrade.lv).
PAMIĘTAJ
Przedsiębiorcy nie muszą ubiegać się o certyfikaty i zezwolenia eksportowe.
Na Łotwie najpopularniejszą formą prawną prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Również w przypadku Estonii eksperci polecają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (OÜ). Minimalny kapitał założycielski w przypadku spółki z o.o. wynosi 40 000 EEK, a nominalna wartość jednego udziału 100 EEK. Udziały spółki mogą być odstępowane (sprzedawane) innej sp. z o.o., jednak udziałowiec spółki ma prawo pierwokupu. Jeżeli kapitał założycielski spółki jest wyższy od 400 000 EEK lub tak stanowi statut, spółka musi posiadać niezależnego audytora. Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 0,2 proc. od nominalnego kapitału założycielskiego (minimum 3000 EEK, maksimum 20 000 EEK).
Dla większych przedsiębiorstw, z dużym kapitałem korzystne może być założenie spółki akcyjnej (AS). Minimalny kapitał założycielski wynosi 400 000 EEK, a nominalna wartość akcji 10 EEK. Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 0,2 proc. od nominalnego kapitału założycielskiego (minimum 3000 EEK, maksimum 20 000 EEK).
 
Tomasz Pietryga
 
Gazeta Prawna 246/2005 [dodatek: Firma i Klient] z dnia 20.12.2005


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK