| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Obwód Kaliningradzki – niestabilność prawa
 
Mimo postępującej stabilizacji i poprawy sytuacji w tym zakresie w dostępie do rynku obwodu występują nadal utrudnienia związane przede wszystkim z niewystarczającą stabilnością prawa, klarownością przepisów i przejrzystością procedur. Polscy przedsiębiorcy operujący na rynku obwodu oprócz tradycyjnie już mało drożnej granicy wymieniają uciążliwości związane z: wysokimi kosztami uzyskiwania licencji (np. budowlanych) i złożonymi procedurami uzyskiwania certyfikatów. Jednak rynek ten różni się od pozostałych części Federacji Rosyjskiej. Charakteryzuje się dużą chłonnością towarów i otwartością na zagraniczny kapitał.
Wartość kapitału zakładowego nie może być mniejsza od 100-krotnej minimalnej płacy. Zgodnie z par. 11 ustawy, założyciele spółki zawierają umowę założycielską i zatwierdzają statut spółki.
PAMIĘTAJ
Najpopularniejszą formą prawną prowadzenia firmy w Kaliningradzie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO).
Umowa i statut spółki są dokumentami założycielskimi spółki. Jeżeli spółkę zakłada jeden wspólnik, dokumentem założycielskim jest statut zatwierdzony przez tego wspólnika. W przypadku zwiększenia liczby wspólników do dwóch i więcej powinni oni zawrzeć umowę założycielską. Wspólnicy wybierają organy wykonawcze spółki, a także w przypadku wniesienia do kapitału zakładowego wkładów niepieniężnych zatwierdzają ich wycenę pieniężną. Decyzje o zatwierdzeniu statutu spółki, a także decyzje o zatwierdzeniu wyceny pieniężnej wnoszonych przez wspólników wkładów niepieniężnych muszą być przyjęte jednogłośnie. Założyciele (wspólnicy) spółki ponoszą solidarną odpowiedzialność w zakresie zobowiązań związanych z założeniem spółki i powstających przed jej państwową rejestracją. Spółka ponosi odpowiedzialność za zobowiązania założycieli związane z jej założeniem tylko w przypadku przyszłego zatwierdzenia ich działań przez ogólne zebranie wspólników. Koszty związane z prowadzeniem firmy zależą w dużej mierze od formy działalności. W przypadku filii przedsiębiorstwa – która bez osobowości prawnej zatrudnia jednego człowieka i wynajmuje małe pomieszczenie biurowe – koszty funkcjonowania mogą ograniczać się do kwoty 500-700 USD miesięcznie. Inaczej kształtować się będą koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa prowadzącego biuro handlowe, działalność handlową oraz produkcję.
 
OPŁATY ZA REJESTRACJĘ PRZEDSIĘBIORSTW ZAGRANICZNYCH
1. Za zarejestrowanie nowo tworzonego przedsiębiorstwa zagranicznego – 2 tys. RUR (+ 200 RUR za każdy egzemplarz potwierdzenia statutu).
2. Za uzgodnienie wzoru pieczęci – 100 RUR.
3. Za sporządzenie pieczęci – ok. 500 RUR.
4. Za uzyskanie numerów statystycznych (odpowiednik REGON) – ok. 600 RUR.
 
Certyfikacja
 
Certyfikacja towarów prowadzona jest przez upoważnione instytucje certyfikujące i laboratoria badawcze akredytowane przy GOSTSTANDARD lub, w wyżej wymienionych przypadkach, innych państwowych organach. Certyfikacja produkcji obejmuje złożenie wniosku o certyfikację, podjęcie decyzji w sprawie wniosku, w tym wybór schematu certyfikacji. Decyzja taka podaje schemat certyfikacji, wykaz niezbędnych dokumentów technicznych, wykaz akredytowanych laboratoriów mogących przeprowadzić badanie produkcji oraz wykaz (do wyboru) ośrodków certyfikacyjnych, które mogą przeprowadzić certyfikację produkcji lub systemu zapewnienia jakości (jeśli przewiduje to schemat certyfikacji). Decyzja powinna być wydana w ciągu miesiąca od daty wniosku. Wyboru laboratorium i ośrodka certyfikacji dokonuje wnioskodawca.
Oprócz certyfikacji produkcji stosowane jest również wydawanie certyfikatów zgodności na partię towaru, szczególnie w przypadku jednorazowych czy nierytmicznych dostaw, lub na kontrakt, i wtedy jest on ważny przez rok. W praktyce certyfikat ten jest uzyskiwany przed dostawą, ewentualnie towar jest dostarczany bez certyfikatu i oczekuje w depozycie celnym na jego wydanie.
W obwodzie kaliningradzkim organem upoważnionym do wydawania certyfikatów jest: Kaliningradzkie Centrum Standaryzacji, Metrologii i Certyfikacji, 236040 Kaliningrad, ul. Bolnicznaja 4, tel. (0112) 43 14 47; 53 69 62; fax. (0112) 51 61 34 www.kcsm.kaliningrad.ru.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK