| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Rosja - rynek niejednolity
 
Planując biznes w Federacji Rosyjskiej, np. w zakresie sprzedaży swoich towarów, należy w pierwszej kolejności poznać region, do którego trafią nasze towary. W Rosji nie ma jednolitego rynku, jest ich wiele i często nie mają ze sobą żadnego powiązania. Przykładowo Moskwa jest rynkiem bardzo hermetycznym dla polskich produktów, a zarazem najbardziej chłonnym w całej Rosji. W Rosji polskie produkty są źle postrzegane. Dobrą opinię mają jedynie kosmetyki, które są pamiętane jeszcze przez starszą część rosyjskich konsumentów i są kojarzone z czymś w rodzaju luksusu. Kosmetyki są niestety jednym z niewielu wyjątków. Dlatego polskie firmy często uciekają się do różnych sztuczek, chcąc sprzedać swoje towary. Przykładowo jedna z polskich firm produkująca drzwi i zamki sprzedaje w Rosji swoje wyroby jako brytyjskie, choć z Wielką Brytanią nie mają nic wspólnego. Pod polskim znakiem nie miałyby racji bytu.
 
Duży i tani rynek dla firm
 
Zachętą dla polskich inwestorów chcących prowadzić biznes w Rosji są przede wszystkim niższe niż w kraju koszty pracy, energii, dzierżawy ziemi, podatków i opłat rejestracyjnych itd.
Obowiązujące przepisy zapewniają ochronę zagranicznym inwestorom, tworząc im preferencyjne warunki ekonomiczne przez pierwsze 7 lat działalności. Zezwalają również na wywóz zysków i wwiezionego wcześniej majątku, chronią przed nacjonalizacją, zapewniają pełną i bezwarunkową ochronę praw i interesów inwestorów.
 
Gdzie najlepiej inwestować
 
Według ekspertów z WEH Ambasady RP w Rosji, największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się Moskwa i obwód moskiewski, obwód kaliningradzki, Sankt Petersburg, obwód leningradzki, pskowski, swierdłowski, jarosławski, niżegorodzki i Krasnodarski Kraj. Szczególnie dynamicznie rozwijały się polskie inwestycje w obwodzie kaliningradzkim i petersburskim.
 
Co się najlepiej sprzedaje
 
Zdaniem ekspertów z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Moskwie i polskich przedsiębiorców, największy popyt w Rosji jest na artykuły rolno-spożywcze (w tym momencie zablokowany), materiały budowlane, wykończeniowe i ceramikę sanitarną, a także na opakowania, wyroby z tworzyw sztucznych, towary do higieny osobistej, kosmetyki (zwłaszcza do makijażu, pielęgnacji włosów, wody toaletowe i perfumy). Wśród artykułów rolno-spożywczych największe zapotrzebowanie będzie na owoce, warzywa i przetwory owocowo-warzywne i zbożowe, niektóre wyroby piekarnicze i cukiernicze. Na zbyt mogą także liczyć usługi transportowo-tranzytowe, a także usługi konsultingowe.
 
Jaką formę prawną wybrać
 
Inwestorzy zagraniczni zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w Rosji mogą powołać samodzielnie lub wspólnie z partnerem rosyjskim nową osobę prawną. Podstawowe formy osób prawnych, umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji, to: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO), zamknięta spółka akcyjna oraz otwarta spółka akcyjna (OAO).
Podstawowe cechy tej spółki to m.in.: ograniczona liczba wspólników – od 1 do 50, możliwość wystąpienia wspólnika ze spółki w dowolnym czasie bez potrzeby uzyskania zgody pozostałych wspólników oraz związany z takim wystąpieniem obowiązek wypłacenia wspólnikowi przez spółkę jego udziałów w środkach pieniężnych lub w naturze, ograniczona odpowiedzialność wyrażająca się w tym, że wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki (ponad wartość własnego udziału), a spółka nie odpowiada za zobowiązania wspólnika. Minimalna wartość kapitału zakładowego wynosi równowartość 100-krotnej minimalnej płacy, czyli obecnie 10 tys. rubli (około 350 USD).
PAMIĘTAJ
Dla małego i średniego przedsiębiorcy najbardziej korzystne jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO).
Dla większych podmiotów atrakcyjna może być spółka akcyjna – zamknięta bądź otwarta. Wymaga to jednak większego zaangażowania kapitałowego.
Zdaniem ekspertów, w niektórych przypadkach warto jest kupić gotową firmę, wraz z jej nazwą. Można w ten sposób stosunkowo szybko wejść na rynek, ale pod warunkiem wcześniejszego sprawdzenia przedsiębiorstwa, które planujemy zakupić.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »