| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Certyfikaty na Ukrainie
 
Na Ukrainie utworzony został Ukraiński Państwowy System Certyfikacji wyrobów (UKR SEPRO). Certyfikaty i zaświadczenia wydaje Państwowy Komitet Ukrainy ds. Regulacji Technicznych i Polityki Konsumenckiej (DERŻSTANDART). Certyfikacja bardzo szerokiej listy towarów jest w Ukrainie obowiązkowa. Wykaz towarów podlegających obowiązkowej certyfikacji oraz wykaz instytucji certyfikujących powinny znajdować się na stronie Państwowego Komitetu Ukrainy ds. Regulacji Technicznej i Polityki Konsumpcyjnej http: //www.dssu.gov.ua. Wszystkie produkty rolno-spożywcze przywożone na terytorium celne Ukrainy, w tym również do składów celnych (konsygnacyjnych), oprócz tranzytu, podlegają obowiązkowej certyfikacji, a także kontroli sanitarno-epidemiologicznej i radiologicznej oraz kontroli weterynaryjnej lub fitosanitarnej. W sprawach wymogów weterynaryjnych można zwracać się do Państwowego Departamentu Medycyny Weterynaryjnej http://www.minagro.kiev.ua/cgi-bin/ministry.cgi?m=3&d=23.
Na Ukrainie nie zostały jeszcze akredytowane jednostki certyfikujące i laboratoria badawcze z żadnego kraju (również z Polski) ani też nie są uznawane zagraniczne certyfikaty. W 2002 r. podpisane zostały 4 polsko-ukraińskie porozumienia o wzajemnym uznawaniu wyników prac w zakresie oceny zgodności wyrobów elektrycznych i elektrotechnicznych oraz analogiczne porozumienie dotyczące środków ochrony przeciwpożarowej (na stronie n/WEH http://users.adamant.net/~wehamb/) wymieniono grupy towarów objęte tymi umowami.
Po przystąpieniu Polski do UE możliwa jest współpraca polskich jednostek oceny zgodności z instytucjami ukraińskimi wykonującymi podobne zadania, na zasadzie wzajemnego uznawania wyników badań. Jednakże certyfikaty będące podstawą znakowania CE mogą wystawiać wyłącznie jednostki notyfikowane. Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu od ukraińskich jednostek certyfikujących na partię towaru, na kontrakt i na system jakości produkcji (w tym w trybie przeprowadzenia badań w zakładzie produkującym towar na eksport do Ukrainy). Stawki za dokonanie certyfikacji towaru różnią się w zależności od instytucji przeprowadzającej certyfikację. Są z reguły niższe w terenie niż w Kijowie. W niektórych sytuacjach wprowadzono na Ukrainie okresowe zwolnienia z wymagań certyfikacji towarów importowanych, np. celem ułatwienia zaopatrzenia krajowych zakładów przemysłowych w surowce lub półfabrykaty.
Producent lub dostawca powinien uzyskać takie świadectwa przed wprowadzeniem produktów do obrotu. Artykuły rolno-spożywcze przywożone do Ukrainy i pozostające pod dozorem celnym powinny zostać wywiezione z Ukrainy, w przypadku gdy odmówiono potwierdzenia ich jakości i bezpieczeństwa wydaniem odpowiednich dokumentów. Odprawa celna do swobodnego wykorzystania na Ukrainie importowanych artykułów spożywczych może zostać przeprowadzona tylko przy przedstawieniu: certyfikatu zgodności lub świadectwa o przyznaniu zgodności, świadectwa państwowej ekspertyzy sanitarno-epidemiologicznej lub świadectwa o państwowej rejestracji sprzedaży artykułu spożywczego, świadectwa weterynaryjnego, zezwolenia dotyczącego kwarantanny i oznakowania artykułów i surowców spożywczych zgodnie z ukraińskimi wymogami.
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK