| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Uprawnienia akcjonariuszy

Uprawnienia akcjonariuszy

Ustawodawca wyposażył akcjonariuszy w szereg praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym (organizacyjnym), które zapewniają im nie tylko korzyści finansowe, ale dają możliwość wpływania na działalność spółki.

Zaskarżanie uchwał
 
Akcjonariusz poza opisanym powyżej prawem do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu z głosem stanowiącym posiada także prawo do zaskarżania uchwał tego walnego zgromadzenia. Zaskarżanie uchwał może przybrać dwojaką postać. Pierwszą z nich jest powództwo o uchylenie uchwały (unieważnienie). Z powództwem takim przeciwko spółce akcjonariusz może wystąpić, gdy uchwała ta jest sprzeczna ze statutem, dobrymi obyczajami, godzi w interes spółki lub ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza (art. 422 par. 1 k.s.h.). Drugą postacią zaskarżenia uchwały WZ jest powództwo o stwierdzenie jej nieważności. Przesłanką tego powództwa jest sprzeczność uchwały z przepisami prawa.
Wytoczenie powództwa w tym zakresie podlega pewnym ograniczeniom natury formalnej. Stroną pozwaną jest zawsze spółka, natomiast legitymacja czynna do jego wytoczenia przysługuje:
• akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu; wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej,
• akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu,
• akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania WZ lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
Powództwo może być wniesione tylko w ściśle określonym przez ustawodawcę terminie. I tak: powództwo o uchylenie uchwały WZ należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.
W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.
Prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały. Jeśli chodzi o spółki publiczne – z upływem trzydziestu dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż z upływem jednego roku od dnia powzięcia uchwały (art. 425 k.s.h.).
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy z takiego powództwa jest sąd gospodarczy, w którego obszarze działania siedzibę ma spółka.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK