| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Uprawnienia akcjonariuszy

Uprawnienia akcjonariuszy

Ustawodawca wyposażył akcjonariuszy w szereg praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym (organizacyjnym), które zapewniają im nie tylko korzyści finansowe, ale dają możliwość wpływania na działalność spółki.

Zaskarżanie uchwał
 
Akcjonariusz poza opisanym powyżej prawem do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu z głosem stanowiącym posiada także prawo do zaskarżania uchwał tego walnego zgromadzenia. Zaskarżanie uchwał może przybrać dwojaką postać. Pierwszą z nich jest powództwo o uchylenie uchwały (unieważnienie). Z powództwem takim przeciwko spółce akcjonariusz może wystąpić, gdy uchwała ta jest sprzeczna ze statutem, dobrymi obyczajami, godzi w interes spółki lub ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza (art. 422 par. 1 k.s.h.). Drugą postacią zaskarżenia uchwały WZ jest powództwo o stwierdzenie jej nieważności. Przesłanką tego powództwa jest sprzeczność uchwały z przepisami prawa.
Wytoczenie powództwa w tym zakresie podlega pewnym ograniczeniom natury formalnej. Stroną pozwaną jest zawsze spółka, natomiast legitymacja czynna do jego wytoczenia przysługuje:
• akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu; wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej,
• akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu,
• akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania WZ lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
Powództwo może być wniesione tylko w ściśle określonym przez ustawodawcę terminie. I tak: powództwo o uchylenie uchwały WZ należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.
W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.
Prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały. Jeśli chodzi o spółki publiczne – z upływem trzydziestu dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż z upływem jednego roku od dnia powzięcia uchwały (art. 425 k.s.h.).
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy z takiego powództwa jest sąd gospodarczy, w którego obszarze działania siedzibę ma spółka.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK