| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Uprawnienia akcjonariuszy

Uprawnienia akcjonariuszy

Ustawodawca wyposażył akcjonariuszy w szereg praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym (organizacyjnym), które zapewniają im nie tylko korzyści finansowe, ale dają możliwość wpływania na działalność spółki.

Uchwała walnego zgromadzenia o przymusowym wykupie akcji nie musi określać przyczyn wykupu. Mniejszościowemu akcjonariuszowi spółki akcyjnej, którego akcje zostały przymusowo wykupione, przysługuje jednak prawo do sądowej kontroli zasadności uchwały o przymusowym wykupie akcji.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariuszy mniejszościowych) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego. Uchwała o przymusowym wykupie akcji wymaga większości 95% głosów oddanych (statut spółki może przewidywać jeszcze surowsze warunki jej podjęcia). Każda akcja ma w tym przypadku jeden głos – bez przywilejów lub ograniczeń. Uchwała powinna być powzięta w drodze jawnego i imiennego głosowania oraz ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Uchwała o przymusowym wykupie akcji powinna określać akcje podlegające wykupowi oraz akcjonariuszy, którzy zobowiązują się zakupić akcje, jak również określać akcje przypadające każdemu z nabywców. Nie musi ona zawierać uzasadnienia. Przymusowego wykupu akcji dokonuje się po cenie ustalonej przez biegłego, wybranego na tym samym walnym zgromadzeniu. Wykupu akcji dokonuje się za pośrednictwem zarządu spółki.
Przymusowy wykup akcji odbywa się bez zgody akcjonariuszy, informacja o nim nie musi być zamieszczona w statucie ani nie musi on być uzasadniony ważnymi okolicznościami. Nie wymaga się też wskazania w uchwale przyczyn wykupu przez akcjonariuszy większościowych. Taki tryb wykupu nie oznacza jednak pozbawienia akcjonariuszy mniejszościowych prawa do ochrony sądowej, w tym do podnoszenia zarzutów pokrzywdzenia akcjonariuszy mniejszościowych. Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być bowiem zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Natomiast uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna z ustawą może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. Akcjonariusz „wykupiony” ma także prawo do sądowej kontroli (przez sąd rejestrowy) wyceny akcji dokonanej przez biegłego.
Regulacji o przymusowym wykupie akcji nie stosuje się do spółek publicznych, czyli do tych, które są notowane na giełdzie.
 
 
Poradnik Gazety Prawnej 34/2005 z dnia 13.09.2005

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK