| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przekształcić spółkę małżeńską

Jak przekształcić spółkę małżeńską

Do końca roku z gminnych ewidencji działalności gospodarczej nieodwołalnie muszą zniknąć tzw. spółki małżeńskie, czyli wpisy małżonków działających pod wspólnym numerem ewidencyjnym. Zostało ich wprawdzie niewiele, ale jeszcze są i dlatego trzeba pamiętać, że ostateczna data likwidacji spółek małżeńskich to 31 grudnia 2005 r. Tak stanowi art. 68 przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808 – weszła w życie 21 sierpnia 2004 r.).

Spółka jawna
 
Na ten krok powinni się zdecydować małżonkowie, którzy prowadzą – używając dawnej terminologii – przedsiębiorstwo w większym rozmiarze. Oni bowiem (oczywiście jeśli nie chcą swego przedsiębiorstwa zamykać, dzielić na dwa prowadzone przez dwóch jednoosobowych przedsiębiorców ani zawiązywać spółki cywilnej tylko po to, by ją wkrótce i tak przekształcić w jawną, jak każe kodeks spółek handlowych, tzn. kiedy przypuszczają, że przez kolejne dwa lata obrotowe ich nowa firma osiągnęłaby przychody netto stanowiące równowartość w złotych co najmniej 800 tys. euro, czyli granicę zmuszającą ją do prowadzenia ksiąg rachunkowych) utworzą spółkę jawną przekształcając w nią starą spółkę małżeńską. Ważne tylko, by rozpoczęli formalności natychmiast i zdążyli przed administracyjnym wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej. Zaletą takiego rozwiązania będzie kontynuacja nabytych przez małżonków praw i obowiązków. Przejście spółki cywilnej w jawną uregulowane w art. 26 par. 4 kodeksu spółek handlowych nie wymaga likwidacji działalności gospodarczej, zaś nowa spółka wstępuje m.in. w obowiązki podatkowe starej. Dlatego nawet ewentualne straty poniesione przez wspólników spółki cywilnej mogą być rozliczane w spółce jawnej przez pięć kolejnych lat podatkowych po przekształceniu.
Równie ważnym efektem tego rodzaju zmiany będzie uzyskanie przez nową spółkę podmiotowości prawnej.
W wypadku przejścia ze spółki małżeńskiej niezbędne jest sporządzenie umowy spółki jawnej z zachowaniem substratu osobowego i majątkowego spółki przekształcanej z daty, w której następuje przekształcenie. Firmę wspólnicy mogą wybrać nawet znacznie różniącą się od nazwy ich dotychczasowego przedsiębiorstwa, lecz równie dobrze mogą do niej nawiązać. Będą też musieli wpisać rzeczywistą siedzibę spółki (miejscowość) i czas jej trwania, jeśli ma być oznaczony (jeżeli wybierają czas nieoznaczony, to też można to zaznaczyć). Wkłady wnoszone do spółki jawnej mogą być te same, które wspólnicy wnieśli do małżeńskiej spółki cywilnej (w praktyce często była to praca), choć oczywiście wolno je określić na nowo. Jeśli wkładem do tej spółki miałby być aport w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę małżeńską, to koniecznie trzeba sporządzić spis tego majątku i wycenić go. Ewentualne zużycie lub nawet zbycie rzeczy, które stanowiły wkład niepieniężny, nie ma znaczenia. Nie ma też potrzeby dzielenia majątku spółki małżeńskiej i czynienia z niego wkładów, jeśli małżonkom zręczniej byłoby tym razem wnieść co innego, niż do spółki małżeńskiej. Wszak i do spółki jawnej wkład mogą stanowić usługi i praca na rzecz spółki. Konieczna natomiast jest wycena wkładów, czego nie było w spółce cywilnej. Ta jednak należy do wspólników i nie wymaga urzędowej weryfikacji.
Przedmiot działalności spółki jawnej należy oznaczyć według Polskiej Klasyfikacji Działalności, przy czym można go zawęzić albo poszerzyć w porównaniu z zakresem działalności prowadzonej przez spółkę małżeńską.
Jeśli mamy do czynienia z dobrowolnym przekształceniem, jak w wypadku spółki małżeńskiej, to wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego muszą złożyć obydwoje małżonkowie- -wspólnicy. Z chwilą wpisu do rejestru przekształcana spółka stanie się spółką jawną.
 
REGON
 
Małżonkowie zmieniający formę prawną działalności muszą zrobić porządek z REGON. Tak zwana spółka małżeńska miała taki numer nadany jej, a nie któremukolwiek z małżonków, ponieważ urzędy statystyczne wpisywały do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej dane, które wynikały z wpisów do ewidencji gminnych (i z rejestru przedsiębiorców). Skoro więc urzędnicy gminni nie traktowali małżonków razem prowadzących działalność gospodarczą jak spółkę cywilną, to i statystyka państwowa czyniła tak samo.
Dlatego teraz, w zależności od decyzji, jaką podejmą zainteresowani, możliwe są i w urzędzie statystycznym różne warianty. Zawsze jednak stary REGON (spółki małżeńskiej) będzie należał się osobie, która zostanie pod dawnym numerem w urzędzie gminy. Drugi małżonek, jeśli zdecyduje się na uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, dostanie swój numer statystyczny (o ile miał go już kiedyś, to do niego wróci). Gdyby małżonkowie zawiązali jakąkolwiek spółkę – czy to cywilną, czy handlową osobową, czyli np. jawną, albo nawet kapitałową (np. z o.o.), to podmiot ten, zgodnie z przepisami o statystyce publicznej, będzie musiał uzyskać własny nowy REGON. Osoby fizyczne składają wnioski o nadanie statystycznego identyfikatora w urzędzie działającym w województwie, w którym mają miejsce zamieszkania, zaś osoby prawne tam, gdzie mieści się ich siedziba. Do wniosku (na formularzu RG-1, wydawanym bezpłatnie i niepodlegającym opłacie), trzeba dołączyć dokument świadczący o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub w KRS.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK