| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Momentem uzyskania przychodu z najmu niewykonywanego w ramach działalności gospodarczej jest chwila faktycznego otrzymania należności.
Podatnik w nieruchomości, której jest współwłaścicielem, użytkuje jedynie lokal na parterze, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Udział wynosi 41,66% i został nabyty w drodze spadku. W pozostałej części właścicielem jest gmina. Zarząd przedmiotową nieruchomością wykonuje administracja nieruchomości, która sama zawiera umowy najmu z lokatorami, ustala z nimi wysokość czynszu najmu oraz czerpie korzyści z nieruchomości. Administracja nieruchomości nie przekazuje podatnikowi żadnych dokumentów o wysokości dokonanych naliczeń w poszczególnych miesiącach. Podatnik miał wątpliwości, czy dokonać jednorazowego rozliczenia dochodu z najmu, jak to robił dotychczas (zasądzenie należności z tytułu najmu nastąpiło w toku postępowania sądowego za lata 1994–2001), czy winien składać co miesiąc deklarację PIT-5.
W postanowieniu organ podatkowy zauważył, że zarząd nieruchomością wspólną jest zobowiązany wypłacać pożytki z nieruchomości w terminach określonych w umowie o zarząd. Z chwilą wypłaty tych pożytków powstaje obowiązek podatkowy. Zarządca ma także obowiązek w każdym okresie udostępnić wszystkie posiadane dokumenty na wniosek właściciela nieruchomości. W ocenie organu ustawodawca nie przewidział w przepisach możliwości, by podatek dochodowy od osób fizycznych mógł być płacony tylko raz w roku lub raz na kilka lat.
Z treści zaś art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. jednoznacznie, zdaniem organu podatkowego wynika, że momentem uzyskania przychodu z najmu niewykonywanego w ramach działalności gospodarczej będzie chwila faktycznego otrzymania należności. Organ zaznaczył, że w pytaniu podatnik wskazał na opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, dlatego odpowiedź ograniczono do opodatkowania w tej formie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK