| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Momentem uzyskania przychodu z najmu niewykonywanego w ramach działalności gospodarczej jest chwila faktycznego otrzymania należności.
Podatnik w nieruchomości, której jest współwłaścicielem, użytkuje jedynie lokal na parterze, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Udział wynosi 41,66% i został nabyty w drodze spadku. W pozostałej części właścicielem jest gmina. Zarząd przedmiotową nieruchomością wykonuje administracja nieruchomości, która sama zawiera umowy najmu z lokatorami, ustala z nimi wysokość czynszu najmu oraz czerpie korzyści z nieruchomości. Administracja nieruchomości nie przekazuje podatnikowi żadnych dokumentów o wysokości dokonanych naliczeń w poszczególnych miesiącach. Podatnik miał wątpliwości, czy dokonać jednorazowego rozliczenia dochodu z najmu, jak to robił dotychczas (zasądzenie należności z tytułu najmu nastąpiło w toku postępowania sądowego za lata 1994–2001), czy winien składać co miesiąc deklarację PIT-5.
W postanowieniu organ podatkowy zauważył, że zarząd nieruchomością wspólną jest zobowiązany wypłacać pożytki z nieruchomości w terminach określonych w umowie o zarząd. Z chwilą wypłaty tych pożytków powstaje obowiązek podatkowy. Zarządca ma także obowiązek w każdym okresie udostępnić wszystkie posiadane dokumenty na wniosek właściciela nieruchomości. W ocenie organu ustawodawca nie przewidział w przepisach możliwości, by podatek dochodowy od osób fizycznych mógł być płacony tylko raz w roku lub raz na kilka lat.
Z treści zaś art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. jednoznacznie, zdaniem organu podatkowego wynika, że momentem uzyskania przychodu z najmu niewykonywanego w ramach działalności gospodarczej będzie chwila faktycznego otrzymania należności. Organ zaznaczył, że w pytaniu podatnik wskazał na opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, dlatego odpowiedź ograniczono do opodatkowania w tej formie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK