| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Skoro nie jest możliwe dokładne ustalenie momentu, od którego podatnik może dysponować przelanymi na jego konto środkami, należy przyjąć odpowiedni kurs obowiązujący na koniec dnia, w którym uzyskano przychód lub poniesiono koszt.
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1a u.p.d.o.f., przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez NBP. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.
Z przepisów tych wynika, że otrzymane przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez NBP. Jeśli między dniem zarachowania przychodu a dniem faktycznego otrzymania przychodu lub zapłaty kosztu występują różne kursy walut, przychód należy odpowiednio podwyższyć lub obniżyć o różnice wynikające z zastosowania kursu:
• kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód,
• z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania przychodu.
Dla określenia kursu walut stosuje się kurs walut wynikający z tej tabeli kursów, która w momencie otrzymania przychodu lub zapłaty kosztu jest opublikowana i ogłoszona.
I właśnie dlatego w przedstawionym stanie faktycznym, skoro nie jest możliwe dokładne ustalenie momentu, od którego podatnik może dysponować przelanymi na jego konto środkami, należy przyjąć odpowiedni kurs obowiązujący na koniec dnia, w którym uzyskano przychód. Dopiero wówczas istnieje pewność, że w tym czasie środki stanowiące przychód znajdowały się na rachunku bankowym podatnika, a płatności, które zlecił, zostały zrealizowane.
Takie stanowisko znajduje również oparcie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 21 lipca 2005 r. wydanej przez Izbę Skarbową w Gdańsku (nr BI/005-0049/05).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK