| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Za moment powstania przychodu u podatnika z tytułu refundacji ceny leków należy uznać moment przeniesienia na hurtownię praw do tej refundacji, czyli moment podpisania umowy cesji wierzytelności. Spróbujmy wyjaśnić, dlaczego tak jest.
Otóż, u.p.d.o.f. za przychód z działalności gospodarczej uważa kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 tej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a–22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Mając na uwadze wskazany stan prawny, przychodem z tytułu prowadzenia apteki są kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części, która jest refundowana. Przychodem apteki są zatem faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków i materiałów medycznych oraz kwoty otrzymanej refundacji ceny leku. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał refundację. Takie stanowisko potwierdzone zostało przez Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 lutego 1999 r., nr PB 2/AŁ-0059/99.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka nie będzie otrzymywała bezpośrednio refundacji, ponieważ ma zamiar scedować wierzytelności przysługujące jej od NFZ na rzecz swojego dostawcy. Zgodnie z postanowieniami art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1438), wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Przeniesienie to może nastąpić, jak wynika z treści art. 510 § 1 k.c., na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.
Przesłanką przeniesienia wierzytelności na hurtownię leków jest zwolnienie się spółki z zobowiązań finansowych wobec tejże hurtowni. Właściciele apteki i hurtownia mają zamiar podpisać umowę, na mocy której przelew wierzytelności stanowić będzie formę zapłaty za zakupione leki. A zatem za moment powstania przychodu u podatnika z tytułu refundacji ceny leków należy uznać moment przeniesienia na hurtownię praw do tej refundacji, czyli moment podpisania umowy cesji wierzytelności.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK