| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Przestrzeganie zasad prawidłowej reprezentacji jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. To, czy dany podmiot jest reprezentowany prawidłowo, ma też ogromne znaczenie w późniejszej ocenie skuteczności czynności prawnej lub ważności tej czynności.

Spółka komandytowo-akcyjna
 
Jest spółką osobową, w której co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia za zobowiązania spółki wobec wierzycieli (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Główną różnicą między spółką komandytową a komandytowo- -akcyjną jest fakt nabywania kapitału przez emitowanie akcji. Wspólnicy pełniący funkcję akcjonariuszy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. W związku z tym, że spółka komandytowo-akcyjna stanowi połączenie dwóch znanych typów spółek, tj. spółki komandytowej i spółki akcyjnej w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy zastosowanie mają przepisy dotyczące spółki komandytowej. Natomiast w pozostałych sprawach stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.
Prawo do reprezentowania spółki, podobnie jak w przypadku spółki komandytowej, przysługuje wyłącznie komplementariuszom. Zasady reprezentacji określa kodeks, chyba że statut spółki inaczej ureguluje tę kwestię. I tutaj możliwe jest późniejsze pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki (gdy brak jest takiego zapisu w statucie). Pozbawienie komplementariusza tego prawa stanowić będzie jednak zmianę statutu spółki, w związku z tym do jego dokonania konieczna jest zgoda wszystkich pozostałych komplementariuszy wyrażona w formie uchwały walnego zgromadzenia.
PAMIĘTAJ
Przed podpisaniem kontraktu lub dokonaniem jakiejkolwiek innej czynności prawnej należy sprawdzić, czy osoba (wspólnik/członek zarządu), która występuje w imieniu podmiotu, z którym zawieramy transakcję, faktycznie może go reprezentować. Warto sprawdzić, czy w danym przypadku wystarczy reprezentacja jednoosobowa czy też konieczne są podpisy dwóch osób, bo może się okazać, że spółka nie będzie ponosić odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązanie.
Komplementariusz, którego wbrew jego woli pozbawiono prawa do reprezentowania spółki, może bronić przed działaniem pozostałych wspólników poprzez zgłoszenie sprzeciwu. Sprzeciw taki należy zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, nie później niż w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały pozbawiającej go tego prawa przez walne zgromadzenie.
Zgłoszenie przez komplementariusza sprzeciwu powoduje, że pozbawianie go prawa reprezentacji może nastąpić tylko z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Jeżeli komplementariusz mimo sprzeciwu zostanie pozbawiony prawa reprezentowania, zwalnia to tego wspólnika od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze.
Akcjonariusz może reprezentować spółkę wyłącznie jako pełnomocnik. Jeżeli dokona czynności prawnej w imieniu spółki, nie mając umocowania do dokonywania tej czynności, przekroczy jego zakres lub nie ujawni swojego pełnomocnictwa, będzie odpowiadał za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK