| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Z wyjątkiem przedstawicieli nielicznych grup zawodowych (np. prokuratorów, sędziów) zdecydowana większość osób objęta jest powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Począwszy od 1 stycznia 1999 r. zasady, na których funkcjonuje ten system, reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.).

 7. Zgłoszenie do ZUS
 
W celu wykonania nałożonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązków płatnik składek zobowiązany jest dokonać zgłoszenia do ZUS. To samo dotyczy osób, za które płatnik składek rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Czynności tych płatnik składek dokonuje przy wykorzystaniu właściwych dokumentów zgłoszeniowych, których wzory zostały określone w rozporządzeniu w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych (...).
 
7.1. Zgłoszenie płatnika składek
 
Każda osoba fizyczna bądź jednostka organizacyjna, która w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest płatnikiem składek, stosownie do art. 43 ust. 1 tej ustawy zobowiązana jest do złożenia druku – zgłoszenia płatnika składek w ZUS. W przypadku płatników składek będących osobami fizycznymi drukiem tym jest dokument ZUS ZFA, a w przypadku płatników składek będących jednostkami organizacyjnymi – dokument ZUS ZPA. Płatnik składek dokument zgłoszenia płatnika składek przekazuje do ZUS w terminie 7 dni od:
1) daty zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi pierwszej osoby,
2) daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla ubezpieczonych wyłącznie zobowiązanych do płacenia składek na własne ubezpieczenia albo składek na ubezpieczenia osób z nimi współpracujących.
Dokument zgłoszenia płatnika składek składa się w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS (tj. programu „Płatnik”), we właściwej jednostce organizacyjnej ZUS. Do tego dokumentu płatnik składek zobowiązany jest dołączyć kopię decyzji naczelnika urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP oraz zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.
Duchowni oraz osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność, które opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne, dokonują zgłoszenia płatnika składek łącznie ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych. A zatem osoby te nie mają obowiązku złożenia w ZUS dokumentu ZUS ZFA.
 
7.2. Zgłoszenie ubezpieczonego
 
Każda osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia tego dokonuje się za pomocą dokumentu ZUS ZUA z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Jedynie osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego zgłaszane są do tych ubezpieczeń za pomocą imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia. Dokonanie tej czynności należy do obowiązków płatnika składek. Płatnik składek zobowiązany jest przekazać do ZUS dokument zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia. Przy czym:
1) twórcy i artyści zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych dokonują w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców ustalającej datę rozpoczęcia wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
2) pracownicy służby zagranicznej zgłaszani są do ubezpieczeń społecznych nie później niż w terminie rozliczania i opłacania składek za miesiąc, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń społecznych,
3) osoby, które obejmowane są ubezpieczeniami społecznymi na zasadzie dobrowolności, za wyjątkiem osób wymienionych w pkt 4, zgłaszają wniosek o objęcie ubezpieczeniem w terminie przez nie wybranym,
4) osoby, które zamierzają kontynuować dobrowolnie ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zgłaszają wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń społecznych.
Osoby, które podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłaszane są do tego ubezpieczenia za pomocą dokumentu ZUS ZZA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK