| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Z wyjątkiem przedstawicieli nielicznych grup zawodowych (np. prokuratorów, sędziów) zdecydowana większość osób objęta jest powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Począwszy od 1 stycznia 1999 r. zasady, na których funkcjonuje ten system, reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.).

3. Zbiegi tytułów ubezpieczeniowych
 
Zbiegiem tytułów ubezpieczeniowych potocznie określa się sytuację prawną ubezpieczonego polegającą na tym, że spełnia on warunki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z dwóch lub więcej tytułów. Problematyka zbiegu tytułów ubezpieczeniowych jest przedmiotem regulacji art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z artykułu tego wynika, że:
pracownik, członek spółdzielni, duchowny, funkcjonariusz Służby Celnej, osoba pobierająca świadczenie socjalne, zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie oraz osoba pobierająca świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia, spełniający warunki do objęcie obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z innych tytułów, podlega tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Z pozostałych tytułów ubezpieczeni ci mogą dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi;
Przykład
Adam Kowalski jest zatrudniony na pół etatu w firmie ochrony osób i mienia. Na podstawie umowy o pracę otrzymuje 1500 zł. Równocześnie wykonuje umowę-zlecenia na rzecz firmy transportowej, z której otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 500 zł. Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym Adam Kowalski podlega wyłącznie z tytułu stosunku pracy.
Paulina Nowak jest zatrudniona na pół etatu w firmie doradztwa podatkowego. Z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3000 zł. Jednocześnie Paulina Nowak prowadzi działalność gospodarczą. Obowiązkiem ubezpieczeń społecznych Paulina Nowak objęta jest wyłącznie z tytułu stosunku pracy. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązana jest jedynie do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
2) jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w pkt 1, z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie, w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymi z innych tytułów;
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK