| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Od kwoty odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy będą Państwo zobowiązani do odprowadzenia podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w trakcie trwania stosunku pracy z każdym pracownikiem bez żadnych ograniczeń. Z tytułu ograniczeń zarobkowych związanych z zakazem konkurencji pracodawca może przyznać pracownikowi stosowne odszkodowanie. Państwa firma zdecydowała się na rekompensatę dla zatrudnionego pracownika w postaci comiesięcznej kwoty odszkodowania w wysokości 1500 zł. Od tej kwoty będą Państwo zobowiązani do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Co prawda wśród wyłączeń z podatku dochodowego znalazły się odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów odrębnych ustaw, jednak zwolnienie to nie dotyczy odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
Podobnie kwestie te zostały rozwiązane, jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnieniu z oskładkowania podlegają bowiem odszkodowania wypłacone pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji.
Dlatego od wszelkich odszkodowań wynikających z zawarcia umów o zakazie konkurencji, zawartych w trakcie trwania umowy o pracę, należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Inaczej kwestia przedstawia się z umowami o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Odszkodowania otrzymane z tego tytułu nie stanowią podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jednak od ich wartości należy odprowadzić podatek dochodowy.
Przykład
Firma postanowiła zawrzeć z kierownikiem działu handlowego umowę o zakazie konkurencji, która obowiązywałaby pracownika w czasie trwania stosunku pracy i 6 miesięcy po ewentualnym rozwiązaniu umowy o pracę. W umowie zastrzeżono, że odszkodowanie w czasie trwania umowy o pracę będzie wynosiło 1000 zł, a po ustaniu zatrudnienia 2400 zł.
W tej sytuacji firma w trakcie zatrudniania kierownika będzie od kwoty 1000 zł naliczała składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Natomiast po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzyma odszkodowanie w wysokości 2400 zł, od której to kwoty firma powinna odprowadzić tylko zaliczkę na podatek dochodowy.
 
Publikacja: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 21/2005 z dnia 01.11.2005 r.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK