| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

W czasie istnienia stosunku pracy nie może Pan podejmować zatrudnienia w firmie zajmującej się działalnością konkurencyjną, gdyż obowiązuje Pana umowa o zakazie konkurencji.
Jej nieprzestrzeganie może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz pociągnięciem do odpowiedzialności materialnej w przypadku, gdy pracodawca doznał z tego powodu szkody.
Nie ma przeszkód prawnych, aby złożył Pan wypowiedzenie samej umowy o pracę, jednak w dalszym ciągu będzie Pana obowiązywał półroczny zakaz konkurencji. Trudna sytuacja finansowa pracodawcy możne jednak sprawić, że zwolni on Pana z umowy o zakazie konkurencji. Pracodawcy można także zaproponować rozwiązanie tej umowy za porozumieniem stron.
Ponadto umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz, np. informacje, którymi dysponuje pracownik ze względu na postęp techniczny nie są już wartościowe lub zostały podane do publicznej wiadomości, a także gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie to ma charakter wypłaty gwarancyjnej i nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Warto nadmienić, że wcześniejsze rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest także możliwe, jeśli strony zawarły klauzulę o wypowiedzeniu i określiły okoliczności takiego wypowiedzenia lub gdy w czasie trwania zakazu konkurencji strony porozumieją się co do jej ustania.
 
Publikacja: Serwis Prawno-Pracowniczy 43/2005 z dnia 25.10.2005 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK