| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

W czasie istnienia stosunku pracy nie może Pan podejmować zatrudnienia w firmie zajmującej się działalnością konkurencyjną, gdyż obowiązuje Pana umowa o zakazie konkurencji.
Jej nieprzestrzeganie może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz pociągnięciem do odpowiedzialności materialnej w przypadku, gdy pracodawca doznał z tego powodu szkody.
Nie ma przeszkód prawnych, aby złożył Pan wypowiedzenie samej umowy o pracę, jednak w dalszym ciągu będzie Pana obowiązywał półroczny zakaz konkurencji. Trudna sytuacja finansowa pracodawcy możne jednak sprawić, że zwolni on Pana z umowy o zakazie konkurencji. Pracodawcy można także zaproponować rozwiązanie tej umowy za porozumieniem stron.
Ponadto umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz, np. informacje, którymi dysponuje pracownik ze względu na postęp techniczny nie są już wartościowe lub zostały podane do publicznej wiadomości, a także gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie to ma charakter wypłaty gwarancyjnej i nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Warto nadmienić, że wcześniejsze rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest także możliwe, jeśli strony zawarły klauzulę o wypowiedzeniu i określiły okoliczności takiego wypowiedzenia lub gdy w czasie trwania zakazu konkurencji strony porozumieją się co do jej ustania.
 
Publikacja: Serwis Prawno-Pracowniczy 43/2005 z dnia 25.10.2005 r.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »