| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Nie ma przeszkód, aby w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy został zawarty zapis o karze umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość zabezpieczenia się pracodawcy przed podjęciem przez pracownika działalności konkurencyjnej zarówno w czasie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy.
Za naruszenie obowiązku powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej oraz wykonywania pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność, pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy.
Za dopuszczalnością zamieszczenia kary umownej, która wynika z przepisów prawa cywilnego, w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przemawia fakt, że Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Wprawdzie zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie dotyczy pracownika, lecz byłego pracownika, to jednak umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy pozostaje w bezpośrednim powiązaniu ze stosunkiem pracy. Zawierana jest przez podmioty stosunku pracy, a zakaz konkurencji wynika z rodzaju świadczonej przez pracownika pracy. Do tej umowy ma więc zastosowanie Kodeks cywilny stosowany w sprawach nieuregulowanych przez przepisy prawa pracy.
Biorąc to pod uwagę, należy uznać, że dopuszczalne jest zastrzeżenie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy kary umownej na rzecz byłego pracodawcy w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.
Ponadto można wyjść z założenia, że wprowadzenie zastrzeżenia kary umownej może okazać się korzystniejsze dla byłego pracownika, ponieważ w razie naruszenia zakazu będzie on zobowiązany do zapłaty byłemu pracodawcy kary w określonej wysokości, a przy braku takiego zastrzeżenia odpowie do pełnej wysokości szkody wyrządzonej byłemu pracodawcy.
Sądem właściwym do rozstrzygania ewentualnych sporów w omawianym zakresie jest sąd pracy.
Do roszczeń pracodawcy w przypadku naruszenia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności kontraktowej.
 
Publikacja: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 19/2005 z dnia 01.10.2005 r.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK