| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia
 
Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie takiej musi być określony czas obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Odszkodowanie to, zgodnie z art. 1012 § 3 k.p., nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu. Przy czym zobowiązanie pracownika z tej umowy wygasa, jeśli pracodawca nie wypłaci odszkodowania lub ustanie stan uzasadniający trwanie tego zakazu (np. gdy informacje straciły status informacji chronionej przez ich rozpowszechnienie lub gdy pracodawca przestał istnieć).
Przykład 3
Adam Z. pracował jako programista w spółce X zarabiając 4000 zł miesięcznie. W czasie trwania stosunku pracy Adam Z. zawarł z byłym pracodawcą umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, w której zobowiązał się przez okres roku nie podejmować pracy w konkurencyjnych firmach, w zamian za minimalne odszkodowanie w wysokości 12 000 zł.
W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być określony czas obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi.
 
Odszkodowanie dla pracownika
 
Jeżeli chodzi o sposób wypłaty omawianego odszkodowania to może być ono zapłacone z góry, czyli od razu przy zawarciu umowy, lub też może być wypłacane np. w ratach miesięcznych, na co zezwala § 3 art. 1012 k.p. Ten drugi sposób jest z pewnością korzystniejszy dla pracodawców, gdyż zapewnia wzajemność świadczeń, a ponadto pracownicy, mając nadzieję otrzymania następnej raty odszkodowania, będą bardziej skorzy przestrzegać zaciągniętego zobowiązania.
Jeżeli strony w umowie nie określiły wysokości odszkodowania, to pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości określonej w Kodeksie pracy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 3 grudnia 2003 r. (sygn. akt III PZP 16/03; OSNP 2004/7/116) podnosząc, że w razie nieuzgodnienia przez strony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej (art. . 1012 § 1 k.p.), pracownikowi – zgodnie z art. 56 k.c. w związku z art. 300 k.p. – przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w art. 1012 § 3 k.p.
Należy podkreślić, że strony nie mogą się umówić, że pracownik rezygnuje z odszkodowania albo wyraża zgodę na nieodpłatny zakaz konkurencji. Byłoby to bowiem sprzeczne z art. 1012 § 1 k.p. Zamieszczenie takiego zapisu w treści umowy o zakazie konkurencji nie powoduje jednak nieważności całej umowy, lecz jedynie jego zastąpienie przez normę art. 1012 § 3 k.p. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w wyroku z 17 grudnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 742/00; OSNP 2003/24/4/588) podnosząc, że umowa przewidująca nieodpłatny zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy nie jest nieważna, lecz klauzula o nieodpłatności zostaje automatycznie zastąpiona przez odszkodowanie gwarantowane w art. 1012 § 3 k.p.
Strony nie mogą się umówić, że pracownik rezygnuje z odszkodowania albo wyraża zgodę na nieodpłatny zakaz konkurencji.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK