| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Wybierz nazwę fundacji
 
Fundatorom przysługuje w zakresie konstruowania nazwy dosyć duży zakres swobody, ponieważ ustawa o fundacjach nie zawiera żadnych postanowień dotyczących tej kwestii. Nazwa fundacji może się składać z dowolnej liczby składników, mogą w niej występować zarówno określenia fantazyjne, jak i wyrazy związane z osobą fundatora czy miejscem jej działalności. Obok pełnej nazwy dopuszczalne jest posługiwanie się przez fundację skrótem. W samej nazwie podmiotu wcale nie musi znaleźć się słowo „fundacja”. Zasady te dotyczą jedynie fundacji, które nie zamierzają podejmować działalności gospodarczej.
Fundacje, które planują prowadzenie działalności gospodarczej, muszą liczyć się z koniecznością przestrzegania, określonych w kodeksie cywilnym reguł nazywania przedsiębiorcy (nazwa przedsiębiorcy to inaczej firma). W nazwie fundacji, która prowadzi działalność gospodarczą, musi znaleźć się określenie „fundacja”, wskazujące na jej formę prawną. Może być ono podane w skrócie, np. „fund”. Ponadto firma może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę fundacji oraz zawierać inne określenia dowolnie obrane, np. fantazyjną nazwę. Firma fundacji powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Nie może ona wprowadzać w błąd, np. co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.
 
Sporządź akt fundacyjny
 
Akt fundacyjny to nic innego jak oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji. Akt fundacyjny nie tworzy fundacji, ale złożenie tego oświadczenia jest jedną z czynności koniecznych do powstania fundacji jako odrębnego podmiotu. Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Zachowania tej formy nie wymaga się, jeżeli ustanowienie fundacji następuje w testamencie. W akcie fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. Niedopuszczalne jest więc powstanie fundacji nieposiadającej majątku. Składnikami majątkowymi przeznaczonymi na realizację celu fundacji mogą być pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości. Zatem nie mieszczą się w tym wykazie ograniczone prawa rzeczowe (np. hipoteka, zastaw, służebności), prawa autorskie albo wierzytelności. Nie ma natomiast przeszkód, aby fundator wyposażył fundację w te prawa majątkowe, jeśli fundacja otrzymuje je obok podstawowych składników majątkowych przewidzianych ustawą. Wszystkie składniki majątkowe muszą stanowić własność fundatora. Wskazując w akcie fundacyjnym składniki majątkowe, fundator zobowiązuje się do przeniesienia ich własności na rzecz fundacji. Fundacji będzie więc przysługiwać w tym zakresie odpowiednie roszczenie. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne opisanie w akcie notarialnym wszystkich składników majątkowych. Jeżeli składnikiem majątkowym przeznaczonym dla realizacji celów fundacji jest nieruchomość, to konieczne jest sporządzenie odrębnego aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości z fundatora na fundację.
WARTO WIEDZIEĆ
Sporządzane u notariusza w formie aktu notarialnego oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji (wskazujące cel i składniki majątkowe fundacji) jest zwolnione z opłat notarialnych.
Ustawodawca nie określił żadnej, nawet przybliżonej, wartości składników majątkowych przeznaczonych na realizację celów fundacji. Przede wszystkim nie wskazał dopuszczalnej minimalnej ich wartości. Ich wartość nie może być jednak symboliczna, ponieważ wówczas składniki majątkowe byłyby oczywiście niewystarczające dla realizacji społecznie użytecznych celów fundacji, co mogłoby uzasadniać odmowę zarejestrowania fundacji przez sąd rejestrowy. Wskazane składniki majątkowe mogą zostać przeznaczone tylko na realizację zasadniczych celów fundacji. Jeśli natomiast zamiarem fundatora jest, aby nowo tworzony podmiot prowadził także działalność gospodarczą, powinien podać również składniki majątkowe przeznaczone na prowadzenie tej działalności, przy czym musi to być kwota nie mniejsza niż 1000 zł. Środki przeznaczone na tę działalność powinny zostać kwotowo określone zarówno w statucie, jak i w akcie założycielskim. Niezbędne jest przy tym ich wyraźne rozdzielenie.
Poza elementami obowiązkowymi, w akcie fundacyjnym mogą znaleźć się inne postanowienia, np. nazwa fundacji, sposoby realizacji celów, rodzaj działalności gospodarczej itp.
 
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK