Wybierz cel fundacji
Fundację można powołać dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, a przy tym zgodnych z podstawowym interesem RP, a w szczególności takich, jak:
• ochrona zdrowia,
• rozwój gospodarki i nauki,
• oświata i wychowanie,
• kultura i sztuka,
• opieka i pomoc społeczna,
• ochrona środowiska,
• opieka nad zabytkami.
Przytoczone wyliczenie celów społecznie lub gospodarczo użytecznych nie ma charakteru zamkniętego, lecz jedynie przykładowy, wskazując jedynie takie, które są możliwe do realizacji. Zatem w tym zakresie fundatorowi przysługuje bardzo duży zakres swobody. Musi on tylko zdawać sobie sprawę, że w akcie fundacyjnym i w statucie cele fundacji muszą zostać określone w miarę konkretnie. Nie wystarczy zatem zapisać, że celem fundacji będzie np. oświata i wychowanie, tylko konkretna działalność na tym polu.
Fundacja może prowadzić normalną działalność gospodarczą, jak każdy inny przedsiębiorca działający na rynku. Przedmiot tej działalności może zostać przez fundatorów wybrany dowolnie, w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba tylko mieć świadomość, że w przypadku fundacji działalność gospodarczą można prowadzić jedynie w rozmiarach służących realizacji jej celów. W praktyce oznacza to, że działalność gospodarcza fundacji ma z jednej strony pozostawać w ścisłym związku z prowadzoną działalnością statutową, z drugiej jednak strony nie może stanowić wyłącznego zadania fundacji. Efekty działalności gospodarczej mają zatem tylko uzupełniać środki przeznaczone na działalność statutową. Działalność gospodarcza jest jedynie źródłem dochodów fundacji i pomnażania jej majątku początkowego. Z ustawowego wymagania prowadzenia działalności gospodarczej w rozmiarach służących realizacji celów fundacji nie wynika bezwzględny zakaz pokrywania się przedmiotu działalności gospodarczej fundacji z przedmiotem jej działalności statutowej. W związku z tym działalność gospodarcza fundacji nie musi odróżniać się od działalności statutowej (czyli tej, dla której utworzono fundację).
PRZYKŁAD
Z oświadczenia fundatorów wynika, że celem fundacji jest wspomaganie integracji obywateli polskich z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. Cel ten ma być realizowany m.in. przez organizowanie spotkań, konferencji, seminariów i tym podobnych imprez kulturalnych oraz przez prowadzenie działalności wydawniczej. Fundatorzy oświadczyli ponadto, że dla realizacji swoich celów fundacja może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w statucie. Postanowili także, że przedmiotem działalności gospodarczej fundacji może być prowadzenie działalności wytwórczej i usługowej również w takich zakresach, jak działalność wydawnicza, szkolenia zawodowe, działalność turystyczna i wypoczynkowa oraz organizacja imprez kulturalnych i rozrywkowych. Działalność tego typu fundacji będzie całkowicie zgodna z prawem, ponieważ przedmiot działalności gospodarczej, którą zamierza prowadzić, w niektórych zakresach może pokrywać się z zasadniczym przedmiotem jej działalności.