| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Wybierz cel fundacji
 
Fundację można powołać dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, a przy tym zgodnych z podstawowym interesem RP, a w szczególności takich, jak:
 ochrona zdrowia,
 rozwój gospodarki i nauki,
 oświata i wychowanie,
 kultura i sztuka,
 opieka i pomoc społeczna,
 ochrona środowiska,
 opieka nad zabytkami.
Przytoczone wyliczenie celów społecznie lub gospodarczo użytecznych nie ma charakteru zamkniętego, lecz jedynie przykładowy, wskazując jedynie takie, które są możliwe do realizacji. Zatem w tym zakresie fundatorowi przysługuje bardzo duży zakres swobody. Musi on tylko zdawać sobie sprawę, że w akcie fundacyjnym i w statucie cele fundacji muszą zostać określone w miarę konkretnie. Nie wystarczy zatem zapisać, że celem fundacji będzie np. oświata i wychowanie, tylko konkretna działalność na tym polu.
Fundacja może prowadzić normalną działalność gospodarczą, jak każdy inny przedsiębiorca działający na rynku. Przedmiot tej działalności może zostać przez fundatorów wybrany dowolnie, w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba tylko mieć świadomość, że w przypadku fundacji działalność gospodarczą można prowadzić jedynie w rozmiarach służących realizacji jej celów. W praktyce oznacza to, że działalność gospodarcza fundacji ma z jednej strony pozostawać w ścisłym związku z prowadzoną działalnością statutową, z drugiej jednak strony nie może stanowić wyłącznego zadania fundacji. Efekty działalności gospodarczej mają zatem tylko uzupełniać środki przeznaczone na działalność statutową. Działalność gospodarcza jest jedynie źródłem dochodów fundacji i pomnażania jej majątku początkowego. Z ustawowego wymagania prowadzenia działalności gospodarczej w rozmiarach służących realizacji celów fundacji nie wynika bezwzględny zakaz pokrywania się przedmiotu działalności gospodarczej fundacji z przedmiotem jej działalności statutowej. W związku z tym działalność gospodarcza fundacji nie musi odróżniać się od działalności statutowej (czyli tej, dla której utworzono fundację).
PRZYKŁAD
Z oświadczenia fundatorów wynika, że celem fundacji jest wspomaganie integracji obywateli polskich z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. Cel ten ma być realizowany m.in. przez organizowanie spotkań, konferencji, seminariów i tym podobnych imprez kulturalnych oraz przez prowadzenie działalności wydawniczej. Fundatorzy oświadczyli ponadto, że dla realizacji swoich celów fundacja może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w statucie. Postanowili także, że przedmiotem działalności gospodarczej fundacji może być prowadzenie działalności wytwórczej i usługowej również w takich zakresach, jak działalność wydawnicza, szkolenia zawodowe, działalność turystyczna i wypoczynkowa oraz organizacja imprez kulturalnych i rozrywkowych. Działalność tego typu fundacji będzie całkowicie zgodna z prawem, ponieważ przedmiot działalności gospodarczej, którą zamierza prowadzić, w niektórych zakresach może pokrywać się z zasadniczym przedmiotem jej działalności.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK