| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Sprawdź, czy możesz zostać fundatorem
 
Prawa fundatora (czyli założyciela fundacji) polegają na decydowaniu o wielkości majątku przeznaczonego dla fundacji, jej celach i sposobie ich realizacji oraz o wewnętrznej organizacji i zasadach działania fundacji. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 1991 r. nr 46, poz. 203 z późn. zm.), fundatorami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne. Możliwe są w tym zakresie różne kombinacje. Fundatorami może być np. kilka osób prawnych (spółka z o.o., spółka akcyjna) i jedna osoba fizyczna czy też odwrotnie. Ustanowienie fundacji jest możliwe zarówno przez podmioty krajowe, jak i zagraniczne. Podstawowe ograniczenie w tym zakresie dotyczy siedziby samej nowo zakładanej fundacji – musi być ona zlokalizowana na terenie Polski.
Osoba fizyczna może być fundatorem niezależnie od jej obywatelstwa i miejsca zamieszkania. Założycielem fundacji może zostać też indywidualny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do gminnej ewidencji. Sytuacja fundatora (i jednocześnie zarządcy fundacji) będącego osobą fizyczną jest bardzo korzystna, ponieważ nie podlega on z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli obowiązki wykonuje bez zawierania umowy o pracę, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy dotyczące umowy zlecenia.
Jeśli fundację chce założyć osoba prawna, jej siedziba nie musi wcale znajdować się na terytorium Polski. Fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna lub osoba prawna, a nie organ osoby prawnej, który nie jest podmiotem stosunków prawnych, a także osoby wchodzące w skład tego organu. Dlatego jako fundator nie może występować np. zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ograniczenie to ma dość duże znaczenie praktyczne podczas rejestracji fundacji, ponieważ jako wnioskodawca musi wszędzie figurować sama osoba prawna, a nie jej organy, chociażby przysługiwało im prawo prowadzenia spraw tej osoby i jej reprezentowania. Fundacji nie mogą też zakładać np. spółki handlowe nieposiadające osobowości prawnej, a więc: jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne i partnerskie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby fundatorami zostali wspólnicy takich spółek.
WARTO WIEDZIEĆ
Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji może zostać złożone także przez pełnomocnika. Tak wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 8 grudnia 1992 r. (sygn. akt I CRN 182/92, OSNC z 1993 r. nr 7-8, poz. 139). Dla pełnomocnictwa do dokonania aktu fundacyjnego konieczna będzie forma aktu notarialnego.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK