| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. W praktyce oznacza to, że może ją prowadzić jak każdy inny podmiot, jednak działalność ta musi mieć charakter pomocniczy wobec działalności statutowej. Działalność gospodarcza fundacji nie może więc mieć charakteru działalności głównej. Trzeba także dodać, że w przepisach nie istnieje zakaz pokrywania się przedmiotu działalności gospodarczej fundacji z przedmiotem jej działalności statutowej. Stanowisko takie zajął również Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 maja 2002 r. (sygn. akt I CKN 162/00, „Gazeta Prawna” 2003/112, str. 21), wskazując iż „podporządkowanie rozmiarów działalności gospodarczej realizowanym przez fundację celom nie stwarza bezwzględnej konieczności przedmiotowego rozdzielenia omawianych sfer działania. Akcent trzeba bowiem kłaść nie na zagadnienie takich, a nie innych postanowień statutowych, lecz na kwestię ich praktycznej realizacji, przy czym chodzić powinno jedynie o zachowanie akcesoryjności działalności gospodarczej względem działalności celowej”.
W przypadku gdy fundator przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację od chwili jej ustanowienia, to wówczas okoliczność ta powinna być zamieszczona w statucie fundacji, w przypadku jednak, gdy decyzja taka zostanie podjęta później, to konieczna będzie zmiana statutu. Należy jednak pamiętać, iż zmiana nie będzie możliwa, jeśli statut nie zawiera postanowień umożliwiających jej dokonanie. Wskazane ponadto jest, aby określając przedmiot działalności, kierować się Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), przedmiot działalności wpisuje się bowiem do formularzy składanych do Krajowego Rejestru Sądowego według tej klasyfikacji.
Fundacja zamierzająca prowadzić działalność gospodarczą musi przeznaczyć na tę działalność nie mniej niż 1000 zł. W przypadku gdy fundacja zamierza prowadzić oprócz działalności statutowej także działalność gospodarczą, będzie podlegała, oprócz wpisu do rejestru fundacji, także obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS.
Fundacje mogą również najpierw złożyć wniosek o wpis do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i zakładów opieki zdrowotnej, a po pewnym czasie, po uzupełnieniu statutu o działalność gospodarczą, zgłosić żądanie wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wówczas ich wniosek składa się na druku KRS-W9 i dołącza się obligatoryjny załącznik KRS-WM.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK