| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zbycie przedsiębiorstwa a likwidacja działalności gospodarczej
 
W przypadku zbycia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną, a następnie zakończenia działalności gospodarczej powinien być również sporządzony spis z likwidacji. Zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. spowoduje jednak, że osoba fizyczna zbywająca przedsiębiorstwo przed zakończeniem działalności nie będzie już posiadała składników majątku objętych obowiązkiem dokonania spisu.
Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny
Na podstawie art. 16g ust. 11 updop w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączna wartość początkowa nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi sumę ich wartości rynkowej, nie wyższą jednak od różnicy pomiędzy wartością przychodów, o której mowa w art. 12 ust. 5, uwzględnionych w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym w roku podatkowym, w którym nabyto to przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, a wartością składników zwiększających aktywa spadkobiercy lub obdarowanego, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Zgodnie z art. 12 ust. 5 tej ustawy wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Przykład 11
Spółka z o.o. otrzymała w drodze darowizny przedsiębiorstwo. Wartość otrzymanych rzeczy lub praw w ramach tej darowizny wynosi 1 000 000 zł. Kwotę tę zaliczyła do przychodów. Wartość składników zwiększających aktywa obdarowanego, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi wynosi 600 000 zł.
A zatem łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi sumę ich wartości rynkowej, nie wyższą jednak od kwoty 1 000 000 zł – 600 000 zł = 400 000 zł.
W przypadku osób fizycznych warto również zwrócić uwagę, że darowizna przedsiębiorstwa (zakładu) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ustawodawca zwolnił jednak od tego podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny, o czym stanowi art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W takich przypadkach podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez obdarowanego.
Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy niemożność dalszego prowadzenia działalności zaistniała na skutek zdarzeń losowych.
W przypadku osób fizycznych darowizna przedsiębiorstwa (zakładu) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W związku z tym, że darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie podlega ona już u obdarowanego opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 updof.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 updof za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
W razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy między wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną do celów podatku od spadków i darowizn (art. 22g ust. 15 updof).
Przykład 12
Pan Nowak przekazał synowi w ramach darowizny przedsiębiorstwo. Jego wartość określona w umowie jest zgodna z wartością rynkową składników majątku przedsiębiorstwa i wynosi 1 000 000 zł. Wartość składników mienia niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi wynosi 200 000 zł.
Łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi zatem sumę ich wartości rynkowej, nie wyższą jednak od kwoty 1 000 000 zł – 200 000 zł = 800 000 zł. Ponadto w tym przypadku przepisy art. 22h ust. 3 updof nie przewidują kontynuacji metody amortyzacji. A zatem możliwe jest przyjęcie indywidualnych stawek amortyzacyjnych, jeśli środki trwałe spełniają kryteria uznania ich za używane (art. 22j ust. 2 i 3 updof).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK