| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Wartość firmy a zobowiązania
 
W przypadku nabycia w drodze kupna bądź wniesienia przedsiębiorstwa aportem istotne znaczenie dla ustalenia wartości firmy ma definicja składników majątkowych. Ustawodawca bowiem definiując w art. 16g ust. 2 updop wartość początkową firmy odwołuje się do tego pojęcia. Zgodnie z art. 4a pkt 2 updop, ilekroć w tej ustawie jest mowa o składnikach majątkowych, oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, jeśli długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 updop.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, ilekroć w tej ustawie jest mowa o aktywach – rozumie się przez to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Należy zauważyć, że zamieszczony w art. 551 Kodeksu cywilnego katalog przykładowych składników przedsiębiorstwa obejmuje jedynie aktywa. Do 25 września 2003 r. definicja przedsiębiorstwa zawarta w kodeksie cywilnym wymieniała również zobowiązania. W wyniku dokonanej wówczas nowelizacji kodeksu usunięto z tego katalogu zobowiązania. Oznaczałoby to, że przy zakupie przedsiębiorstwa nabywca płaci za nie cenę, która jest równa cenie rynkowej aktywów trwałych i obrotowych. A zatem przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstwa są jego aktywa, bez pomniejszenia o długi.
Przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstwa są jego aktywa, bez pomniejszenia o długi.
W sytuacji gdy długi pozostają przy poprzednim właścicielu przedsiębiorstwa, wartość składników majątku nabytych w ramach przedsiębiorstwa ustala się według ich wartości rynkowej, bez pomniejszenia o długi. Nie ma bowiem przejęcia długów przez nabywcę przedsiębiorstwa. Dopiero gdy wraz z nabyciem przedsiębiorstwa nabywca zobowiązuje się do spłaty jego długów (przejmuje długi), pomniejszają one wartość rynkową składników majątku. Są one wówczas uwzględnione w cenie nabycia przedsiębiorstwa. Przejęcie długów należy wtedy rozumieć jako warunek nabycia przedsiębiorstwa. Natomiast gdy w drodze odrębnej umowy nabywca jest obciążony odpowiedzialnością za spłatę zobowiązań (przejmuje długi), należy uznać, że długi te nie są elementem ceny nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 updop. Jednak i w tej sytuacji – zgodnie z art. 16g ust. 2 updop – długi te będą zmniejszały wartość składników majątku nabytego w ramach przedsiębiorstwa.
W tych dwóch przypadkach przejęte długi powinny być uwzględniane przy wycenie składników majątku na potrzeby ustalenia wartości firmy i wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przykład 4
Wartość aktywów zbywanego przedsiębiorstwa wynosi 9 000 000 zł.
Długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez sprzedawcę przedsiębiorstwa wynoszą 1 000 000 zł. Nie zostały one jednak przejęte przez nabywcę. Długi będzie spłacał zbywający przedsiębiorstwo.
A zatem wartość składników majątkowych przyjętych do ustalenia wartości firmy wynosi 9 000 000 zł. Długi nie pomniejszają w tym przypadku wartości składników majątkowych.
Przykład 5
Wartość aktywów zbywanego przedsiębiorstwa wynosi 9 000 000 zł.
Długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez sprzedawcę przedsiębiorstwa wynoszą 1 000 000 zł.
Nie zostały one uwzględnione w cenie nabycia przedsiębiorstwa, ale zostały przejęte przez nabywcę. Wartość składników majątkowych przyjętych dla ustalenia wartości firmy wynosi 9 000 000 zł – 1 000 000 zł = 8 000 000 zł.
Przykład 6
Wartość aktywów zbywanego przedsiębiorstwa wynosi 8 000 000 zł.
Długi funkcjonalnie związane z działalnością gospodarczą przez sprzedawcę przedsiębiorstwa wynoszą 1 000 000 zł.
Zostały one uwzględnione w cenie nabycia przedsiębiorstwa. A zatem wartość składników majątkowych przyjętych dla ustalenia wartości firmy wynosi 8 000 000 zł.
Nie są uwzględniane długi, ponieważ zostały one już uwzględnione w cenie nabycia przedsiębiorstwa.
Podobnie w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa aportem, jeżeli wraz z nim zostaną przejęte przez nabywcę długi, to będą one wpływać na zmniejszenie wartości aktywów wniesionego aportem przedsiębiorstwa.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK