| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej a przychód z objęcia udziałów
 
Wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej jest dla osób prawnych mających siedzibę w Polsce o tyle korzystne podatkowo, że nie powstaje z tego tytułu przychód z objęcia udziałów/akcji (art. 12 ust. 1 pkt 7 a contrario updop). W przypadku wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części przez osobę fizyczną przychód z tego tytułu jest na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof zwolniony od podatku.
 
Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki niemającej osobowości prawnej
 
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki niemającej osobowości prawnej nie generuje powstania przychodu. A zatem również wniesienie wkładu w formie przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej nie skutkuje powstaniem z tego tytułu przychodu.
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki niemającej osobowości prawnej nie powoduje powstania przychodu.
 
Odpłatne użytkowanie przedsiębiorstwa
 
Przedsiębiorstwo może być również oddane do odpłatnego korzystania, zgodnie z umowami zawartymi na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji. Z umów tych może wynikać prawo zakupu przedsiębiorstwa przez korzystającego (art. 16ł ust. 1 updop).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK