| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Sprzedaż przedsiębiorstwa
 
W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa sprzedawca osiągnie z tego tytułu przychód. W przypadku osób prawnych będzie to przychód zaliczany do przychodów tej osoby uzyskany na zasadach ogólnych. W przypadku osób fizycznych przychód ten będzie zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej.
 
Ustalenie kosztów sprzedaży przedsiębiorstwa w przypadku osoby prawnej
 
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa będą wydatki na nabycie jego aktywów niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych. A zatem kosztem będą w szczególności wydatki na nabycie towarów zbywanych w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa.
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa będą wydatki na nabycie jego aktywów niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych.
W przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa kosztem będzie ich nieumorzona wartość początkowa. Dotyczy to również wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększały ich wartość, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku zbywanych w ramach przedsiębiorstwa gruntów bądź praw wieczystego użytkowania gruntów kosztem będą wydatki na ich nabycie (art. 16 ust. 1 pkt 1 updop). W przypadku zbywanych w ramach przedsiębiorstwa wierzytelności kosztem może być ich nominalna wartość zarachowana uprzednio jako przychód należny (art. 16 ust. 1 pkt 39 updop).
 
Ustalenie kosztów sprzedaży przedsiębiorstwa w przypadku osoby fizycznej
 
W przypadku sprzedaży w ramach przedsiębiorstwa wymienionych aktywów przez osoby fizyczne koszty uzyskania przychodu ustala się podobnie jak w przypadku osób prawnych. Będą tu miały zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 i pkt 34 updof. Niemniej jednak w przypadku osób fizycznych nie zawsze kosztem będą tylko wydatki na nabycie aktywów sprzedawanych w ramach przedsiębiorstwa. Między innymi, gdy w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa zbywany jest również znak towarowy, to przysługują 50-procentowe koszty uzyskania przychodu. Na podstawie bowiem art. 22 ust. 9 pkt 1 updof koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela – koszt określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 12 do przychodów, o których mowa w art. 14, tj. przychodów z działalności gospodarczej, nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy. A zatem 50-procentowe koszty uzyskania przychodów nie mają zastosowania do przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych.
Natomiast koszty w wysokości 50% mogą mieć zastosowanie do przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej, na podstawie cytowanego art. 22 ust. 9 pkt 1 updof, m.in. do przeniesienia prawa własności znaku towarowego w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa.
Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 10 ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania zryczałtowanych kosztów w wysokości 50%, podatnik może przyjąć koszty uzyskania w wysokości faktycznie poniesionej. Nie mogą być to jednak wydatki uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »