| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Sprzedaż przedsiębiorstwa
 
W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa sprzedawca osiągnie z tego tytułu przychód. W przypadku osób prawnych będzie to przychód zaliczany do przychodów tej osoby uzyskany na zasadach ogólnych. W przypadku osób fizycznych przychód ten będzie zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej.
 
Ustalenie kosztów sprzedaży przedsiębiorstwa w przypadku osoby prawnej
 
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa będą wydatki na nabycie jego aktywów niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych. A zatem kosztem będą w szczególności wydatki na nabycie towarów zbywanych w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa.
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa będą wydatki na nabycie jego aktywów niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych.
W przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa kosztem będzie ich nieumorzona wartość początkowa. Dotyczy to również wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększały ich wartość, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku zbywanych w ramach przedsiębiorstwa gruntów bądź praw wieczystego użytkowania gruntów kosztem będą wydatki na ich nabycie (art. 16 ust. 1 pkt 1 updop). W przypadku zbywanych w ramach przedsiębiorstwa wierzytelności kosztem może być ich nominalna wartość zarachowana uprzednio jako przychód należny (art. 16 ust. 1 pkt 39 updop).
 
Ustalenie kosztów sprzedaży przedsiębiorstwa w przypadku osoby fizycznej
 
W przypadku sprzedaży w ramach przedsiębiorstwa wymienionych aktywów przez osoby fizyczne koszty uzyskania przychodu ustala się podobnie jak w przypadku osób prawnych. Będą tu miały zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 i pkt 34 updof. Niemniej jednak w przypadku osób fizycznych nie zawsze kosztem będą tylko wydatki na nabycie aktywów sprzedawanych w ramach przedsiębiorstwa. Między innymi, gdy w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa zbywany jest również znak towarowy, to przysługują 50-procentowe koszty uzyskania przychodu. Na podstawie bowiem art. 22 ust. 9 pkt 1 updof koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela – koszt określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 12 do przychodów, o których mowa w art. 14, tj. przychodów z działalności gospodarczej, nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy. A zatem 50-procentowe koszty uzyskania przychodów nie mają zastosowania do przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych.
Natomiast koszty w wysokości 50% mogą mieć zastosowanie do przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej, na podstawie cytowanego art. 22 ust. 9 pkt 1 updof, m.in. do przeniesienia prawa własności znaku towarowego w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa.
Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 10 ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania zryczałtowanych kosztów w wysokości 50%, podatnik może przyjąć koszty uzyskania w wysokości faktycznie poniesionej. Nie mogą być to jednak wydatki uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »