| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zbycie udziałów objętych za przedsiębiorstwo
 
Zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 2 updof w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustala się według wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
Przykład 13
Spółka A z o.o. uprzednio objęła udziały o nominalnej wartości 900 000 zł w spółce B z o.o. w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo. Wartość przedsiębiorstwa spółki A wynikająca z ksiąg tej spółki na dzień objęcia udziałów w spółce B wynosiła 900 000 zł. Spółka A sprzedała wszystkie udziały w spółce B spółce C według ich obecnej wyceny opartej na kryteriach rynkowych za kwotę 1 000 000 zł.
Osiągnęła zatem dochód z tytułu zbycia udziałów w wysokości 1 000 000 zł – 900 000 zł = 100 000 zł.
 
Zbycie przedsiębiorstwa a VAT
 
Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zgodnie jednak z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku zbycia przedsiębiorstwa korekta podatku odliczonego jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa. A zatem przy zbyciu przedsiębiorstwa obowiązek dokonywania rocznych korekt przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa.
Oznacza to, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa, choć nie wystąpi z tego tytułu należny podatek VAT, ponieważ czynność ta jest traktowana jako niepodlegająca opodatkowaniu, nie wystąpi również obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego u zbywcy w związku z dokonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu.
Reasumując, zbycie przedsiębiorstwa nie będzie powodowało konieczności uiszczenia podatku VAT z tego tytułu, a jednocześnie nie spowoduje również obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu.
Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.
 
Podatek od czynności cywilnoprawnych
 
Z wniesieniem aportu przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej z reguły wiąże się podwyższenie jej kapitału zakładowego. Tak jak każdy aport, który powoduje zwiększenie wysokości kapitału zakładowego i w związku z tym zmianę umowy spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania jest wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, przy zawarciu umowy – wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku wynosi 0,5%.
 
NIP
 
NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
2) przekształcenia spółki cywilnej w spół-kę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Przepisy nie przewidują zatem sukcesji NIP w związku wniesieniem aportem przedsiębiorstwa (art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płat- ników (Dz.U. z 1995 r. Nr 142 poz. 702 z późn.zm.)
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »