| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – skutki podatkowe

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3), jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 3) ustawodawca w celu zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa odwołuje się do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zbycie udziałów objętych za przedsiębiorstwo
 
Zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 2 updof w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustala się według wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
Przykład 13
Spółka A z o.o. uprzednio objęła udziały o nominalnej wartości 900 000 zł w spółce B z o.o. w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo. Wartość przedsiębiorstwa spółki A wynikająca z ksiąg tej spółki na dzień objęcia udziałów w spółce B wynosiła 900 000 zł. Spółka A sprzedała wszystkie udziały w spółce B spółce C według ich obecnej wyceny opartej na kryteriach rynkowych za kwotę 1 000 000 zł.
Osiągnęła zatem dochód z tytułu zbycia udziałów w wysokości 1 000 000 zł – 900 000 zł = 100 000 zł.
 
Zbycie przedsiębiorstwa a VAT
 
Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zgodnie jednak z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku zbycia przedsiębiorstwa korekta podatku odliczonego jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa. A zatem przy zbyciu przedsiębiorstwa obowiązek dokonywania rocznych korekt przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa.
Oznacza to, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa, choć nie wystąpi z tego tytułu należny podatek VAT, ponieważ czynność ta jest traktowana jako niepodlegająca opodatkowaniu, nie wystąpi również obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego u zbywcy w związku z dokonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu.
Reasumując, zbycie przedsiębiorstwa nie będzie powodowało konieczności uiszczenia podatku VAT z tego tytułu, a jednocześnie nie spowoduje również obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu.
Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.
 
Podatek od czynności cywilnoprawnych
 
Z wniesieniem aportu przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej z reguły wiąże się podwyższenie jej kapitału zakładowego. Tak jak każdy aport, który powoduje zwiększenie wysokości kapitału zakładowego i w związku z tym zmianę umowy spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania jest wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, przy zawarciu umowy – wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku wynosi 0,5%.
 
NIP
 
NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
2) przekształcenia spółki cywilnej w spół-kę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Przepisy nie przewidują zatem sukcesji NIP w związku wniesieniem aportem przedsiębiorstwa (art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płat- ników (Dz.U. z 1995 r. Nr 142 poz. 702 z późn.zm.)
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »