| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Jakie dane spółki i gdzie należy ogłaszać? Jakie są skutki braku wymaganych przez prawo ogłoszeń?

Skutki braku ogłoszenia informacji o spółce z o.o.
 

 

 

 

 

 

 

W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy może zastosować środki porządkowe, wzywając zobowiązanych do ich złożenia i wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach k.p.c. o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Sąd rejestrowy może także ponawiać grzywnę. Jeżeli grzywny nie spowodują złożenia wniosku o wpis lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, a w rejestrze zamieszczony jest wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, sąd rejestrowy wykreśla ten wpis z urzędu, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych, a dane te są istotne. Jeżeli pomimo stosowania grzywny spółka z o.o. wpisana do rejestru przedsiębiorców nie wykonuje obowiązków zgłoszenia wymaganych przez prawo danych i dokumentów, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora.
Szczególnego rodzaju sankcja obowiązuje ponadto w odniesieniu do braku rejestracji, a w konsekwencji także do ogłoszenia o zawiązaniu spółki. Zgodnie bowiem z art. 169 k.s.h., jeżeli zawiązanie spółki z o.o. nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stanie się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.
Niedokonanie wymaganych przez prawo zgłoszeń do sądu rejestrowego i ogłoszeń danych dotyczących spółki powoduje ponadto, iż w odniesieniu do tych danych spółka taka nie może korzystać z konsekwencji, jakie ustawodawca wiąże z ujawnionymi i ogłoszonymi danymi dotyczącymi podmiotów uczestniczących w obrocie. Są to: zasada znajomości danych wpisanych do rejestru i ogłoszonych, zasada ich zgodności z prawdą oraz domniemanie prawne dobrej wiary. W związku z powyższym spółka zobowiązana do złożenia wniosku o wpis do KRS nie może powoływać się wobec osób trzecich na dane, które nie zostały wpisane lub uległy wykreśleniu, chyba że wykaże działanie tych osób w złej wierze. Domniemanie znajomości powyższych danych polega na tym, że nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. W odniesieniu do danych wpisanych do KRS ustanowiono także domniemanie, że są one prawdziwe.
Nieogłoszenie danych wymaganych przez ustawę o rachunkowości w Monitorze Polskim B stanowi natomiast czyn zagrożony karą grzywny albo ograniczenia wolności, którą stosownie do art. 79 ustawy o rachunkowości ponosić będą osoby odpowiedzialne za dokonanie tego ogłoszenia, czyli członkowie zarządu spółki z o.o.
 
 
Adam Karolak
 
Prawo Przedsiębiorcy z dnia 2005-10-10

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK