| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Jakie dane spółki i gdzie należy ogłaszać? Jakie są skutki braku wymaganych przez prawo ogłoszeń?

Skutki braku ogłoszenia informacji o spółce z o.o.
 

 

 

 

 

 

 

W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy może zastosować środki porządkowe, wzywając zobowiązanych do ich złożenia i wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach k.p.c. o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Sąd rejestrowy może także ponawiać grzywnę. Jeżeli grzywny nie spowodują złożenia wniosku o wpis lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, a w rejestrze zamieszczony jest wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, sąd rejestrowy wykreśla ten wpis z urzędu, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych, a dane te są istotne. Jeżeli pomimo stosowania grzywny spółka z o.o. wpisana do rejestru przedsiębiorców nie wykonuje obowiązków zgłoszenia wymaganych przez prawo danych i dokumentów, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora.
Szczególnego rodzaju sankcja obowiązuje ponadto w odniesieniu do braku rejestracji, a w konsekwencji także do ogłoszenia o zawiązaniu spółki. Zgodnie bowiem z art. 169 k.s.h., jeżeli zawiązanie spółki z o.o. nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stanie się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.
Niedokonanie wymaganych przez prawo zgłoszeń do sądu rejestrowego i ogłoszeń danych dotyczących spółki powoduje ponadto, iż w odniesieniu do tych danych spółka taka nie może korzystać z konsekwencji, jakie ustawodawca wiąże z ujawnionymi i ogłoszonymi danymi dotyczącymi podmiotów uczestniczących w obrocie. Są to: zasada znajomości danych wpisanych do rejestru i ogłoszonych, zasada ich zgodności z prawdą oraz domniemanie prawne dobrej wiary. W związku z powyższym spółka zobowiązana do złożenia wniosku o wpis do KRS nie może powoływać się wobec osób trzecich na dane, które nie zostały wpisane lub uległy wykreśleniu, chyba że wykaże działanie tych osób w złej wierze. Domniemanie znajomości powyższych danych polega na tym, że nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. W odniesieniu do danych wpisanych do KRS ustanowiono także domniemanie, że są one prawdziwe.
Nieogłoszenie danych wymaganych przez ustawę o rachunkowości w Monitorze Polskim B stanowi natomiast czyn zagrożony karą grzywny albo ograniczenia wolności, którą stosownie do art. 79 ustawy o rachunkowości ponosić będą osoby odpowiedzialne za dokonanie tego ogłoszenia, czyli członkowie zarządu spółki z o.o.
 
 
Adam Karolak
 
Prawo Przedsiębiorcy z dnia 2005-10-10
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »