| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Obowiązki ogłoszeniowe zarządu spółki

Jakie dane spółki i gdzie należy ogłaszać? Jakie są skutki braku wymaganych przez prawo ogłoszeń?

Podmioty odpowiedzialne za ogłaszanie danych spółki z o.o.
 
W odniesieniu do spółki z o.o. za dokonywanie wymaganych prawem ogłoszeń danych i zgłoszeń dokumentów do sądu rejestrowego odpowiedzialni są członkowie zarządu. Zgodnie bowiem z art. 201 § 1 k.s.h. to zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Reprezentacja spółki przez inne osoby, np. radę nadzorczą lub pełnomocnika wspólników, ograniczona jest zaś tylko do szczególnych sytuacji – np. do zawarcia umowy z członkiem zarządu.
Jeżeli w spółce ustanowiono prokurenta, wykonanie obowiązku ogłoszenia danych lub zgłoszenia ich do sądu rejestrowego może być również zasadniczo dokonane przez prokurenta, zgodnie z zasadami reprezentacji spółki. Możliwe jest również wykonanie czynności wymaganych w tym zakresie przez obowiązujące przepisy przez pełnomocnika ustanowionego przez zarząd spółki.
Powyższe nie dotyczy jednak sytuacji, gdy szczególny przepis ustanawia wyraźny wymóg zgłoszenia do sądu rejestrowego lub podpisania określonego dokumentu przez cały zarząd spółki, nadając tym samym danemu obowiązkowi charakter ściśle związany z funkcją członka zarządu i z reguły wiążąc z jego niewykonaniem możliwość powstania odpowiedzialności członków zarządu. W sytuacji takiej zarząd nie może zostać zastąpiony przez prokurenta lub innych pełnomocników.
Z sytuacją taką mamy do czynienia zwłaszcza przy zgłoszeniu do sądu rejestrowego i ogłoszeniu samego faktu zawiązania spółki. Zgodnie z art. 164 § 1 k.s.h. zawiązanie spółki do sądu rejestrowego, właściwego ze względu na siedzibę spółki – w celu wpisania spółki do rejestru – zgłasza zarząd, a wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu. Wszyscy członkowie zarządu podpisują również załączane do takiego wniosku oświadczenie, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, oraz listę wspólników z podaniem nazwiska i imienia lub firmy (nazwy) oraz liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich (analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku składania listy wspólników po zmianie składu wspólników spółki oraz oświadczenia o wniesieniu wkładów na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki w razie jego podwyższenia w trakcie istnienia spółki). Z wykonania powyższych obowiązków zarząd nie może zostać zwolniony i nie mogą ich wykonać inne osoby.
Oprócz wskazanych powyżej sytuacji, gdy konieczne jest podpisanie określonych wniosków lub dokumentów przez wszystkich członków zarządu spółki, co do zasady podpisanie wniosku o wpis lub zgłoszenie do rejestru sądowego informacji dotyczących spółki z o.o. może zostać dokonane zgodnie z zasadami reprezentacji spółki. Zgodnie z art. 19 k.s.h. złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu pod dokumentem wystawionym przez spółkę jest bowiem wymagane tylko w przypadku, gdy kodeks wyraźnie tak stanowi. Jeżeli zatem zarząd spółki jest wieloosobowy, a umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w przedmiocie sposobu reprezentacji spółki, to – zgodnie z art. 205 § 1 k.s.h. – do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK