| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Firma, to oznaczenie, pod którym działa przedsiębiorca. Zasady tworzenia firmy, jej używania w obrocie oraz jej ochronę regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 431–4310 k.c.).

Przedsiębiorca – spółka jawna
 
W przypadku konstruowania firmy jednostek organizacyjnych są stosowane przepisy ogólne o firmie, a także mają odpowiednie zastosowanie przepisy o firmie osoby prawnej. Tworzenie firmy jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną można przedstawić na przykładzie spółki jawnej, która jest taką jednostką. Spółka ta jest objęta regulacją k.s.h.
Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”.
ARTYKUŁ 4310 k.c.
Przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.
PRZYKŁAD
„Kołodziej, Bocian, Adamkowski, spółka jawna”, „Kołodziej i ska, spółka jawna”, „Kołodziej, Bocian, Adamkowski, MADEX Sp. z o.o., spółka jawna”.
W firmie spółki jawnej, tj. w jej rdzeniu, powinny być umieszczone nazwiska lub firmy albo nazwy wspólników. Jeżeli chodzi o imiona wspólników, to ich wymienienie w firmie spółki jawnej nie jest obligatoryjne. Oznacza to, że wspólnik może, ale nie musi, umieścić w firmie swoje imię (imiona). Nazwiska wspólników nie mogą być wymienione w sposób wskazujący na to, że tylko ci wspólnicy wchodzą w skład spółki, podczas gdy oprócz nich są też inni wspólnicy.
PRZYKŁAD
Jeśli spółkę tworzy trzech wspólników, to firma nie może być skonstruowana w sposób: „Kołodziej i Bocian, spółka jawna”, lecz „Kołodziej, Bocian i ska, spółka jawna”.
Rdzeń firmy spółki jawnej nie może mieć charakteru fantazyjnego. W firmie spółki jawnej musi być zawarte dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Jest to dodatek obligatoryjny. Przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.j.”. Poza obrotem ten skrót nie może być używany (np. w postępowaniu przed sądami).
Firma spółki jawnej może zawierać dodatki dowolne wskazujące np. na przedmiot działalności spółki, związki rodzinne, kwalifikacje zawodowe wspólników. Dodatek dowolny może też mieć charakter fantazyjny.
WARTO WIEDZIEĆ
Kodeks cywilny zawiera regulację, na mocy której firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej. Jednakże jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy służy ukazaniu związków tej osoby fizycznej z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Warunkiem koniecznym zamieszczenia w firmie osoby prawnej nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej jest uzyskanie pisemnej zgody tej osoby.
 
Odróżnij się
 
Firma jest oznaczeniem, pod którym działa przedsiębiorca. Ma ona służyć jego identyfikacji. Tym samym, dla spełnienia funkcji identyfikacyjnej, powinna ona odróżniać się od firm innych przedsiębiorców, i to w sposób dostateczny. Jednakże wymóg konstruowania firm w taki sposób, aby jedna firma dostatecznie odróżniała się od firm innych przedsiębiorców, powinien być realizowany przez przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Pojęcie „rynek” może obejmować obszar całego kraju, region czy terytorium jednej miejscowości (tzw. rynek lokalny), w obrębie którego ma miejsce rzeczywiste prowadzenie działalności. W przypadku interpretacji pojęcia „ten sam rynek” powinien być również brany pod uwagę przedmiot działalności przedsiębiorcy.
Firma przedsiębiorcy powinna być zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Musi ona być tak skonstruowana, aby jej brzmienie nie wprowadzało w błąd uczestników obrotu, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu lub miejsca jego działalności, źródeł zaopatrzenia.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK