| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Firma, to oznaczenie, pod którym działa przedsiębiorca. Zasady tworzenia firmy, jej używania w obrocie oraz jej ochronę regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 431–4310 k.c.).

Przedsiębiorca, czyli kto
 
W kodeksie cywilnym za przedsiębiorcę uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje przymiot zdolności prawnej (taką jednostką jest np. osobowa spółka handlowa), prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Działalność, aby mogła być uznana za gospodarczą, powinna mieć charakter zarobkowy, musi więc być to działalność zdolna do potencjalnego generowania zysku. Powinna być prowadzona w sposób zorganizowany (musi być więc zarejestrowana, posiadać rachunek bankowy) i ciągły (tj. określone czynności o charakterze zarobkowym powinny być wykonywane w sposób powtarzalny, planowy).
Przedsiębiorcą jest też osoba prowadząca działalność zawodową, tj. osoba wykonująca wolny zawód, np. lekarz, architekt, tłumacz przysięgły.
Przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą lub zawodową, dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych pozostających w związku z tą działalnością, nabywa prawa i zaciąga zobowiązania we własnym imieniu, ponosi odpowiedzialność za działania własne oraz osób występujących wobec osób trzecich w jego imieniu i na jego rzecz. Prowadzenie działalności we własnym imieniu nie oznacza tego, że ma ona być wykonywana osobiście. Przedsiębiorca może ustanowić pełnomocników, prokurentów. Jednakże konsekwencje prawne działania tych osób realizują się bezpośrednio w sferze prawnej przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca „pod firmą” dokonuje czynności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej, występuje w postępowaniu sądowym, administracyjnym.
 
Pamiętaj o zasadach
 
Tworzenie firmy, jak również jej używanie, następuje według zasad określonych przepisami k.c. W zakresie reguł konstruowania firm występują różnice spowodowane tym, czy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, czy jest nim osoba prawna, bądź jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną (np. spółka jawna), której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Każdy przedsiębiorca może mieć tylko jedną firmę. Powinna ona być zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Tym samym nie może ona wprowadzać w błąd, w szczególności co do tożsamości przedsiębiorcy i przedmiotu jego działalności. Firma ma umożliwiać łatwą identyfikację przedsiębiorcy. Powinna więc ona dostatecznie odróżniać się od firm innych przedsiębiorców. Ujawnia się ją we właściwym rejestrze, a organ prowadzący rejestr dokonuje oceny brzmienia firmy w zakresie spełnienia ustawowych wymogów jej dotyczących.
Każda firma składa się z rdzenia (korpusu) oraz dodatków obowiązkowych, które powinny znaleźć się w firmie, i fakultatywnych (nieobowiązkowych), które zależnie od woli przedsiębiorcy mogą w niej się znaleźć.
 
Przedsiębiorca – osoba fizyczna
 
Jeżeli przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, to jej firmą jest imię (w pełnym brzmieniu) i nazwisko (np. „Jan Nowak”). Imię i nazwisko osoby fizycznej (chodzi o imię i nazwisko prawnie przysługujące tej osobie) stanowią tzw. rdzeń firmy. Firma osoby fizycznej może zawierać dodatki dowolne, np. pseudonim, określenie wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia. Jeżeli nazwisko osoby fizycznej ma charakter złożony (tj. składa się z dwóch nazwisk), to oba nazwiska powinny być uwzględnione w brzmieniu firmy tej osoby (np. „Jan Nowak-Kołodziej”).
Firma osoby fizycznej nie może być podana w skrócie. Elementy składowe tej firmy muszą być podawane w pełnej wersji.
PRZYKŁAD
Należy oznaczyć : „Jan Nowak”, a nie „J. Nowak”; „Jan Nowak-Kołodziej”, a nie „J. N. Kołodziej”.
W firmie osoby fizycznej nie może występować pseudonim zamiast imienia i nazwiska tej osoby, jednakże, jak wyżej zaznaczono, może on być w niej umieszczony w charakterze dodatku fakultatywnego. Zmiana nazwiska czy imienia osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą prowadzi do zmiany firmy. Powinna ona być ujawniona we właściwym rejestrze.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK