REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w trakcie tego samego roku podatkowego

Czy można wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w trakcie tego samego roku podatkowego /fot. Fotolia
Czy można wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w trakcie tego samego roku podatkowego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca od lutego 2016 r. do maja 2017 r. prowadził indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną za zasadach ogólnych. Działalność gospodarcza została wykreślona z rejestru CEIDG 31 maja 2017 r. Z dniem 1 października 2017 r. przedsiębiorca zamierza otworzyć nową działalność gospodarczą (zmianie ulegnie nazwa prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiot tej działalności). Czy przedsiębiorca, rejestrując od 1 października 2017 r. zupełnie nową działalność gospodarczą, będzie mógł wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego?

REKLAMA

Tak, podatnik, który w trakcie roku podatkowego zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą, a następnie w tym samym roku podatkowym rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w innym zakresie, może wybrać jej opodatkowanie podatkiem liniowym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

Z opodatkowania podatkiem liniowym mogą skorzystać m.in. podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego. W tym celu muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 zdanie pierwsze updof). Możliwość wyboru opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy zarówno podatników, którzy po raz pierwszy w życiu rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, jak i tych, którzy w ciągu danego roku podatkowego w sposób trwały zlikwidowali prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą, a następnie w tym samym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w innym zakresie. W takim przypadku - zdaniem organów podatkowych - nie ma podstaw, aby odmówić takim podatnikom statusu podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Zatem jeżeli podatnik, o którym mowa w pytaniu, w maju 2017 r. zlikwidował działalność gospodarczą, a od 1 października 2017 r. planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej w innym zakresie, to ma on status podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w trakcie roku i może w związku z tym wybrać jej opodatkowanie podatkiem liniowym. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4511-169/WRz, oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 11 września 2015 r., sygn. IPPB1/4511-810/15-2/DK. W pierwszym z tych pism organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika, który w okresie od 1 marca 2009 r. do 12 lutego 2016 r. prowadził działalność gospodarczą pod symbolem PKD 61.30.Z, tj. działalność w zakresie telekomunikacji satelitarnej. W dniu 15 lutego 2016 r. podatnik otworzył nową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem są usługi sklasyfikowane pod symbolem PKD 82.99.Z, tj. pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Podatnik miał wątpliwość, czy może nową działalność opodatkować podatkiem liniowym. W piśmie tym organ podatkowy stwierdził, że:

MF Natomiast w sytuacji kiedy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, a następnie w tym samym roku podatkowym rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania. (…) Tym samym Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która dokona jej zamknięcia na podstawie ustawy o swobodzie, może w tym samym roku podatkowym otworzyć nową działalność gospodarczą w myśl wyżej wymienionej ustawy i złożyć stosowne oświadczenie na podstawie art. 9a ust 2 ustawy o PIT.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

Należy dodać, że gdyby w przedstawionym stanie faktycznym doszło do wznowienia przez podatnika w październiku 2017 r. działalności gospodarczej zlikwidowanej w maju 2017 r., istnieje ryzyko, że organy podatkowe mogłyby uznać, że likwidacja działalności i jej ponowne podjęcie miało na celu obejście przepisów zabraniających dokonywania wyboru podatku liniowego w trakcie trwania roku podatkowego. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej oceny przyczyn podjęcia decyzji o likwidacji działalności gospodarczej, a następnie jej ponownego podjęcia w trakcie tego samego roku podatkowego (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.202.2017.1.ES).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy można wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w trakcie tego samego roku podatkowego

W artykule przedstawiono również przykład oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA