| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się na pkpir. Przedstawiciel jednej z firm współpracujących obdarował nas bonem towarowym w dniu 5 września 2017 r. Jednak protokół przekazania bonu został wystawiony 31 sierpnia 2017 r. Czy trzeba wykazać przychód z tego tytułu? Jeżeli tak, to kiedy taki przychód wykazać w pkpir?

Wartość bonu towarowego otrzymanego od kontrahenta stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten należy rozliczyć w pkpir w momencie otrzymania bonu. W przedstawionym przypadku z protokołu przekazania wynika, że jest to 31 sierpnia 2017 r. Zmiana daty otrzymania bonu na 5 września 2017 r. wymagałaby korekty protokołu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Bon towarowy jest dowodem uprawniającym do otrzymania w określonym terminie towarów lub do korzystania z usług. Stanowi rodzaj dokumentu zastępującego środki pieniężne, za który podatnik może nabyć towary czy usługi. Wartość bonów przekazanych współpracującym kontrahentom, a więc osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód. Bon jest dla tych osób nieodpłatnym świadczeniem. Przychodem jest zaś każde przysporzenie majątkowe, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof). Z racji związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przychód ten należy rozliczyć w ramach przychodów z działalności gospodarczej. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-307/16-2/AMN, czytamy że:

MF Natomiast wartość bonów przekazanych w przyszłości w ramach opisanego programu lojalnościowego osobom niebędącym pracownikami Klienta, ale współpracującym z Klientem, a więc osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód z prowadzonej przez te osoby pozarolniczej działalności gospodarczej, który winien być opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Zauważyć bowiem należy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą bon otrzymają za czynności, które podejmą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Celem tych czynności będzie nie tylko uzyskanie nagrody, ale również zwiększenie przychodu z tego źródła przychodów. Nagrody mieć będą związek z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą. Brak jest zatem uzasadnienia do wyłączenia ze źródła przychodów, jaką stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza dodatkowej gratyfikacji w postaci nagrody za najlepsze osiągnięcia w danej dziedzinie, w sytuacji gdy dane czynności wykonywane są w ramach prowadzonej działalności, czyli istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między prowadzoną działalnością gospodarczą a uzyskanym przychodem. W takiej sytuacji Wnioskodawca jako podmiot wydający bony w programie lojalnościowym na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie będzie miał obowiązku obliczenia, poboru i odprowadzenia od tych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ opodatkowanie przychodu osiągniętego przez Uczestnika programu prowadzącego działalność gospodarczą nastąpi w ramach tej działalności przez samego uczestnika Programu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wartość otrzymanego bonu stanowi przychód w momencie otrzymania (art. 14 ust. 1i updof). W przedstawionym przypadku dowód księgowy w postaci protokołu przekazania potwierdza, że bon podatnik otrzymał 31 sierpnia 2017 r. W takim przypadku przychód należy rozliczyć 31 sierpnia 2017 r., ponieważ protokół potwierdza otrzymanie bonu w tej właśnie dacie. Ujęcie przychodu w dacie 5 września 2017 r. wymagałoby korekty protokołu. W przeciwnym przypadku udokumentowaną datą otrzymania jest 31 sierpnia 2017 r. W pkpir otrzymany bon należy rozliczyć w kolumnie 8 "Pozostałe przychody".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

W artykule omówiono również przykład zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK