REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego

Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego / Fot. Fotolia
Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prezenty ślubne o mniejszej wartości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku droższych prezentów również jest taka możliwość, jeżeli zostały wręczone przez najbliższą rodzinę. Nowożeńcy powinni o tym fakcie poinformować urząd skarbowy.

Podatek od spadku i darowizn zapłacić trzeba jedynie od prezentów ślubnych, których wartość przekracza określone ustawowo limity. Opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka ponad ten limit, którego wysokość z kolei zależy od stopnia pokrewieństwa między wręczającym a obdarowywanym.

REKLAMA

*przy obliczaniu limitu bierze się pod uwagę darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat przed otrzymaniem ostatniego prezentu; ponieważ prezenty ślubne zwykle stanowią wspólną własność nowożeńców, podane wartości należy podwoić

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wysokość podatku również jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa gości weselnych z parą młodą. Na złożenie formularza SD-3 nowożeńcy mają miesiąc od dnia otrzymania prezentu. Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Termin płatności podatku wynosi  14 dni od dnia doręczenia podatnikowi decyzji fiskusa ustalającej wysokość podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można także całkowicie uniknąć płacenia podatku od bardzo wartościowych prezentów ślubnych – nawet o wartości przekraczającej 9637 zł - o ile zostały one wręczone przez członków najbliższej rodziny (np. od rodziców, rodzeństwa czy świeżego małżonka). W tym celu trzeba tylko zgłosić fakt otrzymania prezentu do naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu SD-Z2). Obdarowani mają na to sześć miesięcy od dnia otrzymania podarunku. Ci, którzy ze zgłoszeniem się spóźnią, zapłacą podatek na zasadach określonych dla I grupy podatkowej.

Jak sporządzić wniosek o umorzenie podatku

Czy warto dawać pieniądze w prezencie

Jeśli rodzice czy rodzeństwo zamierzają przekazać młodej parze większą sumę, powinni gotówkę przelać na ich konto a do koperty włożyć potwierdzenie przelewu. Nowożeńcy bowiem, chcący uniknąć podatku od darowizny, muszą przed fiskusem udowodnić, od kogo ją otrzymali. A właśnie potwierdzenie przelewu lub wypełniony przekaz pocztowy stanowi odpowiedni dowód. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.04.2014 r. o sygn. ILPB2/436-16/14-2/MK.

Prezent od szefa

Jeśli na wręczenie prezentu ślubnego zdecyduje się pracodawca, to opodatkowanie będzie zależeć od formy podarku. Upominek sfinansowany z kieszeni szefa będzie miał charakter darowizny, więc objęty będzie taka stawką, jak wszystkie inne prezenty otrzymywane przez osoby z III grupy podatkowej. Jeśli jednak podarek zostanie przekazany np. w formie premii, powiększającej wypłatę biorącego ślub pracownika, wówczas będzie ona stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy. A to oznacza opodatkowanie i oskładkowanie ślubnej premii.

Czy darowizna może zmniejszyć roczny podatek?

Autorzy: Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA