| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

Możliwość odliczania pełnej wartości podatku od towarów i usług naliczanego przy nabyciu samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony to dobra wiadomość dla podatników. Nieco mniej optymistyczny jest fakt, że taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w udokumentowanych celach firmowych. W innym przypadku przysługiwać będzie prawo do odliczenia jedynie połowy naliczonego VAT-u. Decyzja nie jest wcale taka prosta, na szczęście – nie jest też ostateczna. Przedsiębiorca ma prawo do zmiany sposobu wykorzystywania samochodu – trzeba wtedy pamiętać o dopełnieniu formalności i korekcie podatku VAT.

System korekt VAT dla samochodów

Jak wskazano wcześniej, sama zmiana przeznaczenia samochodu firmowego jest możliwa bez konieczności spełnienia wcześniej specjalnych dodatkowych warunków. Natomiast już po jej dokonaniu konieczna może okazać się korekta podatku VAT naliczonego przy nabyciu samochodu.

Obowiązek lub prawo dokonania takiej korekty zostało wskazane podatnikom w nowo dodanym w kwietniu 2014 r. art. 90b ustawy o VAT. Obowiązuje ona przedsiębiorców, którzy decydują się na modyfikacje wykorzystywania samochodów przed upływem 60 miesięcy od miesiąca, w którym nabyto, dokonano importu albo oddano do używania pojazd. Wyjątek dotyczy samochodów o wartości mniejszej niż 15 000 zł – wtedy okres korekty obejmuje 12 miesięcy, licząc od wskazanych dat.

To, czy przedsiębiorca będzie miał prawo do dokonania korekty, czy też będzie do niej zobowiązany zależy od tego, „w którą stronę” zmieniono zasady używania pojazdu w firmie. Zatem, jeśli przedsiębiorca decyduje się na rozpoczęcie mieszanego używania samochodu będącego dotychczas wyłącznie służbowym, będzie musiał dokonać korekty odliczonego podatku VAT (w tym przypadku istniało prawo do odliczenia całej jego wartości, korekta będzie zatem na minus). Natomiast podatnik przekazujący na cele wyłącznie firmowe pojazd wykorzystywany w sposób mieszany ma możliwość dokonania korekty (wcześniej miał prawo do odliczenia tylko połowy naliczonego podatku, zatem w tej sytuacji korekta będzie na plus).

Korekty należy dokonywać w sposób proporcjonalny do dotychczasowego okresu wykorzystywania samochodu w firmie. Dla obliczenia korekty należy zacząć od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wykorzystywania.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Przykład 1. Korekta in minus
Przedsiębiorca nabył do firmy samochód osobowy o wartości 43 478,26 zł netto, 10 000 zł podatku VAT naliczonego. W maju 2014 r. samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako samochód przeznaczony wyłącznie na cele firmowe, z pełnym odliczeniem VAT. Przedsiębiorca w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. odliczył zatem 10 000 zł podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.

W sierpniu 2015 r., po 15 miesiącach użytkowania przedsiębiorca zdecydował się na przeznaczenie samochodu na cele mieszane. Do zakończenia okresu korekty zostało 45 miesięcy, zatem do proporcjonalnego odliczenia podatku VAT pozostało:

45/60* 10 000 = 7500 zł.

Natomiast przekazując samochód na cele mieszane, podatnik ma prawo do odliczenia tylko 50% podatku VAT - zatem 50% * 7500 zł = 3750 zł. W deklaracji za sierpień 2015 r. podatnik powinien skorygować na minus 3750 zł odliczonego przy nabyciu auta podatku VAT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Przykład 2. Korekta in plus

Przedsiębiorca nabył do firmy samochód osobowy o wartości 43 478,26 zł netto, 10 000 zł podatku VAT naliczonego. W maju 2014 r. samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako samochód wykorzystywany w sposób mieszany, co uprawniało do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego przy nabyciu. Przedsiębiorca w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. odliczył zatem 50% *10 000 zł = 5000 zł podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.


W sierpniu 2015 r., po 15 miesiącach użytkowania przedsiębiorca zdecydował się na przekazanie samochodu na cele wyłącznie firmowe. Do zakończenia okresu korekty zostało 45 miesięcy, zatem do proporcjonalnego odliczenia podatku VAT pozostało:

4560* 10 000 = 7500 zł.

Skoro podatnik odliczył przy nabyciu 5000 zł podatku VAT, kwotę do odliczenia należy proporcjonalnie pomniejszyć:

7500 zł - 45/60* 5000 = 3500 zł

W deklaracji za sierpień przedsiębiorca powinien skorygować na plus 4000 zł podatku naliczonego przy zakupie auta, lecz nieodliczonego.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

samochód w firmie
samochód w firmie

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK