| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Minister Finansów corocznie obwieszcza zmiany w wysokości stawek karty podatkowej do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług. Od 2014 r. osoby wykonujące niektóre zawody zapłacą wyższy podatek. Jak zatem zmieni się wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.?

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący działalność określoną w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930). Są oni jednakże zwolnieni z obowiązku prowadzenia zeznań podatkowych, ksiąg, czyli np. ksiąg rachunkowych czy podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże ustawodawca wskazuje na zastosowanie przepisów szczególnych w sytuacji, gdy np. obroty uzyskane przez podmiot opodatkowany kartą podatkową będą na tyle wysokie, że powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg. Najważniejszym z obowiązków ciążących na tych podmiotach jest wystawianie rachunków i faktur na żądanie usługobiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Od kiedy można stosować kartę podatkową?

Zobowiązanie podatkowe w przypadku opodatkowania kartą podatkową powstaje wraz z chwilą wydania decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Do czasu wydania decyzji ubiegające się podmioty nie są zwolnione z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co ważne, do tego czasu opodatkowani są na zasadach ogólnych bądź wedle dotychczasowej formy opodatkowania, np. w formie ryczałtu. Tak samo kształtuje się sytuacja w przypadku wydania decyzji odmownej.

Jeżeli zaś podatnicy w roku wcześniejszym byli opodatkowani kartą podatkową i chcą kontynuować taką formę opodatkowania korzystają ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg. Jednakże po otrzymaniu decyzji odmownej, u podatników powstaje wskazany obowiązek.

Wysokość stawek

Na podstawie art. 55 wspomnianej ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest ogłosić w drodze obwieszczenia wysokości stawek podatkowych w formie karty podatkowej. Nie może jednakże dokonać tego dowolnie, tylko dopiero po obliczeniu wysokości stawek na dany rok. Ustalenia wysokości dokonuje się bowiem raz w roku. Podwyższenia kwot stawek dokonuje się na podstawie wskaźnika cen towarów i usług w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Wskaźnik ten ogłaszany jest przez Prezesa GUS. Podatnicy, którzy w 2014 r. będą chcieli skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej powinni do dnia 20 stycznia 2014 r. złożyć do urzędu skarbowego druk PIT – 16. W przypadku osób, które planują dopiero rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinny przed założeniem złożyć wskazany wniosek. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z danymi GUS od I do III kwartału 2013 r. wyniósł 101,0 w stosunku do tych kwartałów w 2012 r. Oznacza to, że stawki podatkowe w 2014 r. wzrosną o 1 %.

Zobacz również: Fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku o interpretację

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »