| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są kosztem

Aktualizacja: 26.07.2007

Zgromadzenie wspólników naszej spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2006 r. z kapitału rezerwowego spółki. Spółka nie dysponowała wolnymi środkami pieniężnymi. Dlatego zaciągnięto kredyt bankowy w celu wypłaty dywidendy wspólnikom. Mamy wątpliwość, czy odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop? »

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 26.07.2007

Spółka z o.o. wygrała proces przed sądem gospodarczym o zapłatę 104 564,35 zł. Koszty sądowe związane z postępowaniem (biegli, zastępstwo procesowe i opłata) wyniosły 12 120 zł. Czy można zaliczyć całą tę kwotę do kosztów uzyskania przychodu? »

Jakie korzyści wynikają z rozliczania zaliczek w sposób uproszczony

Aktualizacja: 26.07.2007

Spółka rozważa wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej od początku 2008 r. Czy można wybrać jako podstawę wyliczenia zaliczek dochód wykazany w zeznaniu za rok podatkowy 2006 lub za 2005, w zależności od tego, co byłoby korzystniejsze? »

Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Aktualizacja: 26.07.2007

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatrudniamy uczniów w celu nauki zawodu. Jeden z nas ma uprawnienia do szkolenia uczniów, natomiast drugi takich uprawnień nie posiada. Zajmuje się pracami biurowymi, niezwiązanymi bezpośrednio z pracą wykonywaną przez uczniów. Który z nas może odliczyć ulgę uczniowską? »

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT

Aktualizacja: 26.07.2007

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego? »

Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Aktualizacja: 26.07.2007

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. jej własnemu pracownikowi jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług? Spółka udziela takich pożyczek sporadycznie, a udzielanie ich nie należy do rodzaju działalności prowadzonej przez spółkę. »

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Aktualizacja: 26.07.2007

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje? »

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Aktualizacja: 25.07.2007

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony? »

Czy mogę zawiesić działalność

Aktualizacja: 25.07.2007

Płacę kartę podatkową? Czy mogę zawiesić działalność na czas urlopu? »

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Aktualizacja: 25.07.2007

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego? »

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Aktualizacja: 25.07.2007

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników? »

Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 25.07.2007

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek (pięć mieszkań na wynajem i pawilon handlowy). Podatnik odliczył VAT od części handlowej i obecnie zamierza wycofać przedmiotowy budynek z działalności gospodarczej. Od budowy budynku minęło 6 lat. Czy dochodzi do opodatkowania VAT? »

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Aktualizacja: 23.07.2007

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową. »

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Aktualizacja: 20.07.2007

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca. »

Wybrane kwestie podatkowe w spółce cywilnej

Aktualizacja: 20.07.2007

Spółka cywilna to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której to wspólnicy są uznawani za przedsiębiorców i podatników podatku dochodowego, ale podatnikiem podatku od towarów i usług jest sama spółka. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK