| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Aktualizacja: 27.07.2007

Jaki dokument powinna wystawić firma, która udzieliła pożyczki innej firmie, tytułem odsetek od tej pożyczki? Czy powinna być to faktura VAT, czy nota, jeśli jest to sprzedaż zwolniona z VAT? »

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 27.07.2007

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane? »

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Aktualizacja: 27.07.2007

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód? »

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Aktualizacja: 24.07.2007

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. »

Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Aktualizacja: 27.07.2007

Wpłaciliśmy jako firma kaucję gwarancyjną. Kaucja jest oprocentowana. Czy odsetki od kaucji są przychodem firmy? Czy odsetki będą przychodem w dniu zwrotu kaucji gwarancyjnej? »

Jakie skutki wywołuje nieprawidłowa faktura

Aktualizacja: 24.07.2007

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który otrzymał fakturę wystawioną przez osobę nieuprawnioną lub nieistniejącą, nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. »

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Aktualizacja: 27.07.2007

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości? »

Jak powinny rozliczać się osoby na kontraktach menedżerskich

Aktualizacja: 24.07.2007

Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich, bez względu na prawną podstawę ich uzyskania, uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście. »

Jak rozliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu

Aktualizacja: 27.07.2007

Zamierzam rozpocząć działalność w swoim mieszkaniu. W jaki sposób rozliczyć typowe wydatki, takie jak: opłata za elektryczność, czynsz, telefon, internet, koszty zakupu wyposażenia itp., które są ponoszone na potrzeby prywatne i firmowe? »

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Aktualizacja: 27.07.2007

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek? »

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Aktualizacja: 24.07.2007

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące. »

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy jednoosobowej oraz spółki cywilnej

Aktualizacja: 27.07.2007

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy (jednoosobowej) oraz spółki cywilnej w zakresie VAT od środków trwałych i zapasów materiałowych? »

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Aktualizacja: 24.07.2007

Od ponad roku podatnicy prowadzący działalność mogą korzystać z ulgi innowacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. »

Aport czy sprzedaż majątku

Aktualizacja: 27.07.2007

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu? »

Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Aktualizacja: 24.07.2007

Firmy mają obowiązek przygotowywać i przekazywać fiskusowi różnego rodzaju informacje. Muszą to robić na żądanie organu podatkowego oraz bez wezwania. Fiskus ma też prawo domagać się informacji o firmach od banków i innych instytucji finansowych. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK