| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Aktualizacja: 24.07.2007

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. »

Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Aktualizacja: 27.07.2007

Wpłaciliśmy jako firma kaucję gwarancyjną. Kaucja jest oprocentowana. Czy odsetki od kaucji są przychodem firmy? Czy odsetki będą przychodem w dniu zwrotu kaucji gwarancyjnej? »

Jakie skutki wywołuje nieprawidłowa faktura

Aktualizacja: 24.07.2007

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który otrzymał fakturę wystawioną przez osobę nieuprawnioną lub nieistniejącą, nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. »

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Aktualizacja: 27.07.2007

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości? »

Jak powinny rozliczać się osoby na kontraktach menedżerskich

Aktualizacja: 24.07.2007

Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich, bez względu na prawną podstawę ich uzyskania, uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście. »

Jak rozliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu

Aktualizacja: 27.07.2007

Zamierzam rozpocząć działalność w swoim mieszkaniu. W jaki sposób rozliczyć typowe wydatki, takie jak: opłata za elektryczność, czynsz, telefon, internet, koszty zakupu wyposażenia itp., które są ponoszone na potrzeby prywatne i firmowe? »

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Aktualizacja: 27.07.2007

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek? »

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Aktualizacja: 24.07.2007

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące. »

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy jednoosobowej oraz spółki cywilnej

Aktualizacja: 27.07.2007

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy (jednoosobowej) oraz spółki cywilnej w zakresie VAT od środków trwałych i zapasów materiałowych? »

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Aktualizacja: 24.07.2007

Od ponad roku podatnicy prowadzący działalność mogą korzystać z ulgi innowacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. »

Aport czy sprzedaż majątku

Aktualizacja: 27.07.2007

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu? »

Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Aktualizacja: 24.07.2007

Firmy mają obowiązek przygotowywać i przekazywać fiskusowi różnego rodzaju informacje. Muszą to robić na żądanie organu podatkowego oraz bez wezwania. Fiskus ma też prawo domagać się informacji o firmach od banków i innych instytucji finansowych. »

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są kosztem

Aktualizacja: 26.07.2007

Zgromadzenie wspólników naszej spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2006 r. z kapitału rezerwowego spółki. Spółka nie dysponowała wolnymi środkami pieniężnymi. Dlatego zaciągnięto kredyt bankowy w celu wypłaty dywidendy wspólnikom. Mamy wątpliwość, czy odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop? »

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 26.07.2007

Spółka z o.o. wygrała proces przed sądem gospodarczym o zapłatę 104 564,35 zł. Koszty sądowe związane z postępowaniem (biegli, zastępstwo procesowe i opłata) wyniosły 12 120 zł. Czy można zaliczyć całą tę kwotę do kosztów uzyskania przychodu? »

Jakie korzyści wynikają z rozliczania zaliczek w sposób uproszczony

Aktualizacja: 26.07.2007

Spółka rozważa wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej od początku 2008 r. Czy można wybrać jako podstawę wyliczenia zaliczek dochód wykazany w zeznaniu za rok podatkowy 2006 lub za 2005, w zależności od tego, co byłoby korzystniejsze? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK