| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Aktualizacja: 07.08.2007

Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej? »

Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Aktualizacja: 06.08.2007

Nasza spółka nabyła udziały w spółce jawnej. Kiedy będzie mogła zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem udziałów? »

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Aktualizacja: 06.08.2007

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich stanowią kasy rejestrujące, które są niezależne od innych ewidencji prowadzonych dla celów rozliczeń podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług. »

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Aktualizacja: 06.08.2007

Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej? »

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Aktualizacja: 03.08.2007

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach. »

Ile czasu przechowywać dokumenty podatkowe

Aktualizacja: 02.08.2007

Podatnik ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem podatku do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dla niektórych jednak dokumentów przewidziano inny okres przechowywania. »

Czy spółka w upadłości może amortyzować wynajętą nieruchomość

Aktualizacja: 24.09.2007

Spółka akcyjna w upadłości (upadłość z likwidacją majątku) wynajęła nieruchomość swoim wierzycielom (umowa najmu). Wydzierżawiamy także maszyny robocze. Spółka, choć w zmniejszonym zakresie, kontynuuje działalność gospodarczą. Czy ma prawo - pomimo trwającego postępowania upadłościowego - do amortyzacji wynajętych nieruchomości? »

Zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych przyciągają firmy

Aktualizacja: 24.09.2007

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Tylko w 2006 roku zlokalizowano w nich inwestycje o wartości ponad 35,4 mld zł. »

Czy leasing przynosi korzyści podatkowe

Aktualizacja: 02.08.2007

Od początku 2007 roku wszystkie opłaty leasingowe należy zsumować i proporcjonalnie odnosić w koszty uzyskania przychodów w miesiącach obowiązywania umowy leasingowej. »

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Aktualizacja: 27.07.2007

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować? »

Wycofanie z wyposażenia komputera

Aktualizacja: 30.07.2007

Prowadzę jednoosobową firmę i rozliczam się na podstawie kpir. W 2004 r. kupiłem komputer jako sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Wartość zakupu została zaliczona do kosztów w kwocie brutto, ponieważ w tamtym okresie nie byłem zarejestrowany jako podatnik VAT. Komputer wpisałem do ewidencji wyposażenia. Planuję zakupienie nowego komputera. Jakie są możliwości wykreślenia „starego” komputera z ewidencji wyposażenia firmy i jakie są tego skutki podatkowe? »

Kiedy dywidenda jest wolna od podatku

Aktualizacja: 30.07.2007

Udziałowcem 100% w naszej spółce jest firma holenderska. Wiem, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie powinniśmy potrącać podatku od dywidendy, jeśli spełnimy ściśle określone warunki. Jakie są to warunki i czym grozi ich niedotrzymanie? »

Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Aktualizacja: 27.07.2007

Jaki dokument powinna wystawić firma, która udzieliła pożyczki innej firmie, tytułem odsetek od tej pożyczki? Czy powinna być to faktura VAT, czy nota, jeśli jest to sprzedaż zwolniona z VAT? »

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 27.07.2007

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane? »

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Aktualizacja: 27.07.2007

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK