| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jak i kiedy podatnik bierny staje się podatnikiem czynnym

Aktualizacja: 06.09.2007

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Są oni wówczas podatnikami biernymi. »

Problematyczne koszty

Aktualizacja: 05.09.2007

W razie wątpliwości, czy dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, można zwrócić się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. »

Kiedy wycofanie samochodu z działalności powoduje obowiązek zapłaty VAT

Aktualizacja: 04.09.2007

Czy wycofanie samochodu osobowo-ciężarowego z ewidencji środków trwałych rodzi zobowiązanie w podatku od towarów i usług? Samochód zostaje przeniesiony do użytku osobistego. »

Czy występując z kolejnym wnioskiem o wydanie banderol, należy dołączyć nowe zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Aktualizacja: 03.09.2007

Spółka jest producentem wyrobów akcyzowych - wina. Występując pierwszy raz z wnioskiem o wydanie znaków akcyzy - banderol, załączyliśmy zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach odprowadzanych do budżetu państwa - VAT i dochodowym. Czy teraz, występując z kolejnym wnioskiem, znowu musimy przedkładać zaświadczenie i czy tak będzie za każdym razem? »

Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Aktualizacja: 31.08.2007

Prowadzę jednoosobową firmę. Podczas wyjazdu służbowego zostałem napadnięty i okradziony. Ukradziono mi m.in. kartę płatniczą. Powiadomiłem o kradzieży bank oraz policję, która spisała protokół. Pomimo szybkiego powiadomienia banku o kradzieży i blokady konta ukradziono mi 7000 zł. Czy stratę tych pieniędzy mogę uznać za koszt? »

Jak prawidłowo rozliczyć koszty emisji akcji

Aktualizacja: 30.08.2007

Jedną z form pozyskania kapitału dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej jest dokonanie emisji akcji. W związku z taką operacją podatnik ponosi różne koszty. Są to np. wydatki na usługi prawnicze, prospekt emisyjny, biuro maklerskie, ogłoszenia czy reklamy. »

Czy umorzone odsetki od niewypłaconych dywidend są przychodem

Aktualizacja: 29.08.2007

Spółka zawarła ze wspólnikami umowę, na podstawie której zostanie ona zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend. Czy zawarcie takiej umowy oznacza dla spółki powstanie opodatkowanego przychodu? »

Jakie nowe obowiązki mają właściciele klubów fitness

Aktualizacja: 28.08.2007

Od 1 października 2007 r. przedsiębiorcy świadczący usługi związane z poprawą kondycji fizycznej będą mieli obowiązek zainstalowania kas fiskalnych. Dotyczy to m.in. basenów, siłowni, saun czy klubów fitness. »

Kiedy opodatkować otrzymane świadczenia

Aktualizacja: 27.08.2007

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien pamiętać, że uzyskanie nieodpłatnego świadczenia nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Jednak nie od wszystkich tego rodzaju świadczeń trzeba będzie zapłacić podatek. »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek nieudokumentowany fakturą

Aktualizacja: 27.08.2007

Nasza spółka oddała do naprawy komputer. Za wykonaną usługę zapłaciliśmy przelewem bankowym, mamy również umowę, którą podpisaliśmy, gdy komputer oddaliśmy do naprawy. Mimo wielokrotnych próśb, nie otrzymaliśmy jednak od naszego kontrahenta faktury. Czy możemy kwotę wpłaconą z tytułu naprawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Prowadzimy księgi rachunkowe. »

Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

Aktualizacja: 24.09.2007

Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? »

Jakie są skutki umowy użyczenia samochodu zawartej pomiędzy członkami rodziny

Aktualizacja: 27.08.2007

Prowadzę jako osoba fizyczna małą firmę posiadającą samochód ciężarowy, który jest obecnie sporadycznie potrzebny. Mam zamiar przekazać (umową użyczenia) ten samochód innej firmie prowadzonej przez moją synową. Firma synowej będzie pokrywała koszty eksploatacji samochodu i bieżące naprawy. W zamian za bezpłatne użyczenie wywiezie moje wyroby i przywiezie potrzebne produkty i materiały. Czy amortyzację tego samochodu i koszty ubezpieczenia mogę zaliczyć do swoich kosztów? Obie firmy są podatnikami VAT. Czy to działanie będzie podlegało jakiemuś opodatkowaniu? »

Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Aktualizacja: 22.08.2007

Podatnik kupił działkę budowlaną na firmę, którą prowadzi. Działka budowlana nie będzie podlegała amortyzacji. Czy podatnikowi będzie przysługiwał zwrot VAT? »

Kiedy opłaca się zostać podatnikiem VAT

Aktualizacja: 24.08.2007

Przedsiębiorcy, którzy osiągają wysoki obrót z działalności gospodarczej lub którzy wykonują kontrakty na rzecz innych podatników VAT, powinni od razu zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni. Będzie to dla nich korzystne, gdyż wcześniej czy później będą musieli rozliczać VAT. »

Jak są opodatkowane spółki powiązane działające za granicą

Aktualizacja: 10.08.2007

Jedną z decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorca rozpoczynający działalność w państwie innym niż państwo jego rezydencji, jest wybór formy prawnej tej działalności. Może utworzyć zagraniczny zakład lub założyć spółkę zależną. Jakie są skutki działania transgranicznej grupy spółek? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK