| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Jak rozliczyć opłatę skarbową uiszczaną przez przedsiębiorców

Aktualizacja: 30.10.2007

Czy przedsiębiorca może zaliczyć opłatę skarbową w koszty uzyskania przychodu?  »

Czy po likwidacji działalności można odzyskać VAT

Aktualizacja: 29.10.2007

Zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną. Nie stanowi przeszkody do realizacji tego prawa, gdy podatnik dochodzi nadpłaty VAT po likwidacji działalności. »

Działalność gospodarcza przedsiębiorcy za granicą

Aktualizacja: 26.10.2007

 Jakie diety może rozliczyć polski przedsiębiorca, który swoją działalność prowadzi także poza granicami Polski? »

Skutki podatkowe przekształceń właścicielskich

Aktualizacja: 25.10.2007

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych przedsiębiorcy (z różnych powodów) rozważają zmianę dotychczasowej formy prawnej swoich firm. Uzyskanie nowego statusu wiąże się jednak z przeprowadzeniem wielu czynności prawnych, które wywołują zróżnicowane konsekwencje podatkowe. »

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Aktualizacja: 24.10.2007

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu. »

O czym powinni pamiętać podatnicy zajmujący się najmem w ramach firmy

Aktualizacja: 22.10.2007

Podatnicy mają prawo zajmować się najmem w ramach działalności gospodarczej. O czym w takiej sytuacji powinni pamiętać? »

Jak opodatkowany jest eksport towarów

Aktualizacja: 15.10.2007

Prawo stosowania stawki 0 proc. w eksporcie towarów przysługuje, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. »

Każda kontrola podatkowa kiedyś się kończy

Aktualizacja: 12.10.2007

Kontrola w firmie podatnika nie może trwać w nieskończoność. Musi zakończyć się bez zbędnej zwłoki. Jej przebieg urzędnicy powinni udokumentować protokołem. »

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

Aktualizacja: 11.10.2007

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji? »

Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Aktualizacja: 10.10.2007

Czy menedżer może skorzystać z opodatkowania w ramach działalności gospodarczej? Jakie koszty zastosuje menedżer przy kontrakcie? »

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Aktualizacja: 09.10.2007

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych? »

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Aktualizacja: 08.10.2007

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe? »

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów wydatki na pokrycie straty w innej spółce

Aktualizacja: 04.10.2007

Spółka z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej posiadający 10% jej udziałów pokryła w całości stratę tej spółki. Czy pokryta strata będzie stanowiła dla spółki z o.o. koszt uzyskania przychodu? »

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zwiększających zatrudnienie

Aktualizacja: 03.10.2007

Od 15 września 2007 r. do końca 2008 r. przedsiębiorcy mogą występować z wnioskami o udzielenie ulg podatkowych w związku z zatrudnianiem nowych pracowników. Warunki udzielania tych ulg określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie. »

Czy przedsiębiorca może zaliczać diety do kosztów

Aktualizacja: 02.10.2007

Prowadzę firmę w zakresie reklamy towarów swojego zleceniodawcy. Siedziba mojej firmy znajduje się w mieście O. Miejsce prowadzenia działalności to także miasto O., ponieważ niedopuszczalne jest wpisanie miejsca prowadzenia działalności „Polska” lub „obszar Polski południowej” (faktycznym miejscem prowadzenia działalności jest Polska południowa). Czy w tym przypadku jako właściciel firmy jednoosobowej mogę sobie wystawiać polecenia wyjazdu służbowego i codziennie odliczać diety tak samo jak kierowcy? Niektóre moje wyjazdy trwają nawet 5 dni, ponieważ są to miejsca odległe, inne natomiast kończą się po 8 lub 12 godzinach. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK