| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kontrakty menedżerskie - trudne relacje z fiskusem

Aktualizacja: 10.10.2007

Czy menedżer może skorzystać z opodatkowania w ramach działalności gospodarczej? Jakie koszty zastosuje menedżer przy kontrakcie? »

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Aktualizacja: 09.10.2007

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych? »

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Aktualizacja: 08.10.2007

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe? »

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów wydatki na pokrycie straty w innej spółce

Aktualizacja: 04.10.2007

Spółka z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej posiadający 10% jej udziałów pokryła w całości stratę tej spółki. Czy pokryta strata będzie stanowiła dla spółki z o.o. koszt uzyskania przychodu? »

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zwiększających zatrudnienie

Aktualizacja: 03.10.2007

Od 15 września 2007 r. do końca 2008 r. przedsiębiorcy mogą występować z wnioskami o udzielenie ulg podatkowych w związku z zatrudnianiem nowych pracowników. Warunki udzielania tych ulg określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie. »

Czy przedsiębiorca może zaliczać diety do kosztów

Aktualizacja: 02.10.2007

Prowadzę firmę w zakresie reklamy towarów swojego zleceniodawcy. Siedziba mojej firmy znajduje się w mieście O. Miejsce prowadzenia działalności to także miasto O., ponieważ niedopuszczalne jest wpisanie miejsca prowadzenia działalności „Polska” lub „obszar Polski południowej” (faktycznym miejscem prowadzenia działalności jest Polska południowa). Czy w tym przypadku jako właściciel firmy jednoosobowej mogę sobie wystawiać polecenia wyjazdu służbowego i codziennie odliczać diety tak samo jak kierowcy? Niektóre moje wyjazdy trwają nawet 5 dni, ponieważ są to miejsca odległe, inne natomiast kończą się po 8 lub 12 godzinach. »

Jak rozliczyć zwrot kosztów podróży zagranicznej

Aktualizacja: 01.10.2007

Pracodawcy, którzy wypłacają zwrot kosztów podróży pracownikom, mogą te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie będzie, gdy diety z tytułu podróży służbowej będą należne przedsiębiorcy, przy czym koszty te będą limitowane. »

Jak najkorzystniej wycofać samochód z firmy

Aktualizacja: 28.09.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. W grudniu 2005 r. kupiliśmy z mężem samochód osobowy. Wprowadziłam go do firmy i amortyzowałam. Odliczyłam 60% VAT. Obecnie zastanawiam się nad wycofaniem tego samochodu z firmy. Będzie go używał mój mąż, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Jaki sposób wycofania będzie najkorzystniejszy? »

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 27.09.2007

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane? »

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Aktualizacja: 26.09.2007

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej. »

Czy amortyzować środki trwałe kupionej firmy

Aktualizacja: 25.09.2007

Składniki majątku, które stanowią część zakupionego przedsiębiorstwa, podlegają odpisom amortyzacyjnym. W przypadku gdy ich wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, mogą zostać zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo. »

Kto musi prowadzić ewidencję wyposażenia

Aktualizacja: 24.09.2007

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób rozliczających się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i ryczałtowców. Nie muszą jej prowadzić jedynie opłacający kartę podatkową. »

Wydatki na ulepszenie trzeba amortyzować

Aktualizacja: 21.09.2007

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty. »

Prawa kontrolowanego podatnika

Aktualizacja: 20.09.2007

Zaskoczony kontrolą podatnik często rezygnuje z uczestniczenia w niej. Pozbawia się w ten sposób możliwości obrony. Ustanowiony przez niego reprezentant nie zadba o jego interesy tak jak on sam. »

Czy wydatki na podróż udziałowców spółki stanowią koszt

Aktualizacja: 19.09.2007

Czy pobyt w hotelu oraz usługi gastronomiczne udziałowców spółki z o.o., niebędących jej pracownikami, w związku z rozmowami handlowymi w obcej firmie stanowią koszt podatkowy? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK