REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od środków transportowych w 2014 r.

Rada Gminy zobowiązana jest do określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. Górne granice kwot tego podatku określane są corocznie przez Ministra Finansów i publikowane w obwieszczeniu. Jaka będzie maksymalna wysokość podatku w 2014 r.?

Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

Przy wystawianiu faktury przedsiębiorca zwolniony z VAT musi pamiętać, aby uzupełnić dokument o przypis potwierdzający podstawę tego zwolnienia. Podstawa zwolnienia z VAT musi się znaleźć na wystawianej fakturze.

Niewłaściwe nazwy na paragonie po 1 pażdziernika 2013 r.

Od 1 października przedsiębiorcy będą musieli wystawiać paragony zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363). Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Obowiązek uzyskania VAT-25

Rejestrujący samochody sprowadzone z UE muszą dostać z urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Dane te równie dobrze mogłyby przekazywać jednostki celne.

REKLAMA

Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Przedsiębiorca będący studentem może zaliczyć wydatki związane ze studiami w koszty firmy, dzięki czemu ma szansę obniżyć podatek nawet o kilka tysięcy złotych. Musi jednak udowodnić fiskusowi, że studia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością.

Karta podatkowa dla korepetytora

Korepetytorzy udzielający lekcji na godziny, mogą skorzystać z najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Wysokość podatku zależy od liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji. Jakie są korzysci ze stosowania karty podatkowej?

Reklamacja wadliwego środka trwałego

Firmy wykorzystujące w swojej działalności środki trwałe mogą spotkać się z koniecznością ich wymiany gwarancyjnej ze względu na awarię czy wadliwość sprzętu. Ponieważ gwarancja dotycząca maszyn czy innych urządzeń obejmuje zwykle przynajmniej okres 12 miesięcy, reklamacja urządzenia może nastąpić już po wprowadzeniu rzeczy do ewidencji środków trwałych, a tym samym po rozpoczęciu dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jak reklamacja wadliwego sprzętu wpływa na ewidencję środków trwałych i ich amortyzację?

Zaległe składki ZUS a podatek

Minimalne roczne składki ZUS dla przedsiębiorców przekraczają w tym roku 12 tys. zł, ale ok. 36% tej kwoty prowadzacy działalność „odzyskują” w formie niższych podatków. Przedsiębiorcy, którzy wpłacają zaległe składki, także mają prawo odliczyć je od przychodu lub od podatku, z wyjątkiem karnych odsetek. Jak zaległe składki ZUS wpływaja na podatek?

REKLAMA

Nieznaczny wzrost podatku od nieruchomości

Dzięki niższej inflacji przyszłoroczna podwyżka podatków od nieruchomości w 2014 r. będzie niższa niż w ubiegłym roku. W przypadku budynku wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej wzrost maksymalnych stawek wyniósł 0,92%  (w 2013 r. 4,28%), natomiast w przypadku budynków mieszkalnych 1,36% (w ubiegłym roku 4,28%).

Nota korygująca może skorygować dane nabywcy

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy niejednokrotnie napotykają w otrzymywanych fakturach szereg błędów. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: niepoprawne adresy, literówki w nazwie firmy, nieprawidłowy NIP lub REGON. A co w sytuacji, gdy błąd nie dotyczy tylko poszczególnych elementów danych odbiorcy, a na fakturze został wskazany nieprawidłowy nabywca? Sposób korygowania tego typu pomyłek nie jest jednoznaczny i budzi sporo kontrowersji wśród podatnikó

Odpowiedzialność podatkowa członka zarządu

Członek zarządu spółek kapitałowych ponoszą solidarną odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki całym swoim majątkiem w przypadku bezskutecznej egzekucji z majątku spółki. Czy ponoszą odpowiedzialność nawet w przypadku rezygnacji z pełnionej funkcji?

Ułatwienia podatkowe i zmiany w działalności gospodarczej możliwe od 2014 r.

Ułatwienia podatkowe w głównej mierze objęłyby rolników wprowadzających na rynek produkty spożywcze na skalę nieprzemysłową. Zwolnienie miałoby przysługiwać do wysokości 7 tys. złotych w roku podatkowym. Możliwe wprowadzenie zmian od stycznia 2014 r.

Koszty pomocy prawnej mogą obniżyć podatek

Koszty pomocy prawnej w razie kłopotów prawnych firmy mogą korzystnie wpłynąć na wysokość rozrachunków z fiskusem. O wartość poniesionych na usługi prawnicze wydatków można bowiem obniżyć wysokość należnego podatku, o ile podatnik będzie w stanie udowodnić, że wydatki są związane z działalnością.

Czy wszystkie zakupy należy ujmować w ewidencji VAT?

Zasadniczo przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek ujmować zakupy w ewidencji VAT dla celów rozliczania podatku od towarów i usług. Jednakże nie wszystkie dokonane przez tych podatników zakupy towarów czy materiałów udokumentowane fakturami muszą być ujęte w ewidencji VAT. Kiedy zakupy nie muszą być ujęte w ewidencji VAT?

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.

Różnice kursowe w KPIR

Podczas transakcji dokonywanych w walutach obcych zdarzają się sytuacje, w których data zapłaty, a tym samym kurs przeliczenia, różni się od daty ujęcia transakcji w podatkowej książce przychodów i rozchodów i przelicznika kursu zastosowanego dla celów podatkowych. Wówczas uwzględniając odmienne kursy walut dla celów przeliczenia kwot na walutę polską, występują różnice pomiędzy otrzymanymi wartościami. Jak postępować z różnicami kursowymi w KPIR?

Amortyzacja samochodu małżonka

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca może amortyzować samochód swojego małżonka pod warunkiem, że został on nabyty po zawarciu związku małżeńskiego i między małżonkami występuje wspólność majątkowa. Co więcej samochód musi być wykorzystywany jedynie do celów prowadzonej działalności.

Skrócona nazwa firmy na fakturze

Nowelizacje przepisów podatkowych sprawiły, że skrócona nazwa firmy na fakturze nie powinna być stosowana. Usunięto m.in. zapis mówiący o możliwości stosowania nazw skróconych w danych identyfikacyjnych sprzedawcy i nabywcy. Czy oznacza to, że skrócona nazwa firmy na fakturze powoduje, że jest ona błędnie wystawiona?

Woda dla pracowników zmniejsza podatek

Zakup wody dla pracowników może zmniejszyć podatek. Przekazanie wody nie wymaga bowiem naliczenia VAT-u, a taki zakup można rozliczyć w kosztach podatkowych. Otrzymanie wody od pracodawcy nie powoduje powstania przychodu pracownika do opodatkowania.

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym

Projekt nowelizacji ustawy ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw. Zmiany wprowadziłyby rozróżnienie pełnomocników na ogólnego, szczególnego oraz do doręczeń. Czym będą charakteryzować się nowe pełnomocnictwa w prawie podatkowym?

Rada do Spraw Unikania Opodatkowania

Komisja Europejska przymierza sie do wprowadzenia w krajowych systemach podatkowych Rady do Spraw Unikania Opodatkowania. Jakie zadania realizowałaby Rada do Spraw Unikania Opodatkowania?

Utrata prawa do karty podatkowej

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania przeznaczoną dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie występuje bowiem obowiązek prowadzenia ewidencji oraz ustalania wysokości podatku. W jakich sytuacjach można utracić prawo do korzystania z tego sposobu rozliczeń?

Opłata klimatyczna, czyli podatek od urlopu

Opłata klimatyczna jest dodatkowym kosztem urlopu. Opłatę klimatyczną należy opłacić, jeżeli przebywa się w kurorcie dłużej niż 24 godziny. 

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Zwolnienie najbliższej rodziny od płacenia podatku od darowizny uzależnione jest od zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego?

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych może istotnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Podatnik ma do wyboru trzy metody uiszczania należności wobec urzędu skarbowego - co miesiąc w formie podstawowej, co kwartał (odraczając w ten sposób wydatek) lub w formie uproszczonej. Ostatnia z nich w określonych sytuacjach może okazać się najkorzystniejsza. Kiedy?

Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą

Zasadniczy termin zwrotu podatku VAT o jaki może ubiegać się podatnik wynosi 60 dni. Procedura jest zwykle znacznie wydłużana przez urzędy skarbowe, które dokonują wypłaty w ostatniej chwili. Ponadto firmy które ubiegają się o zwrot są baczniej obserwowane przez urzędników i dość często wszczynane są u nich kontrole.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

Każdy przedsiębiorca ma możliwość rozwiania swoich wątpliwości podatkowych dzięki wnioskowi o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jest to jedna z metod pozwalających uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych. Są one bowiem zawiłe i często powiązane z konkretnymi okolicznościami. Przedsiębiorcy mają więc prawo mieć wątpliwości z ich praktycznym zastosowaniem. Jak złożyć i do kogo skierować wniosek o wydanie interpretacji dla konkretnego przypadku?

Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

Co do zasady remanent w firmie należy przeprowadzać w dniu rozpoczęcia działalności, na zakończenie i rozpoczęcie roku podatkowego, przy likwidacji działalności oraz przy zmianie wspólnika w przypadku spółki cywilnej. Podatnicy mają jednakże prawo do przeprowadzania remanentu także w trakcie roku podatkowego. Jak taki “śródroczny” spis z natury należy odnieść do zaliczki na podatek dochodowy?

VAT od karnetów na siłownie i do klubów fitness

Opodatkowanie podatkiem VAT karnetów wstępu na siłownie i do klubów fitness budzi kontrowersje, a orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tej kwestii rozbieżne. Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT ma duże znaczenie dla cen karnetów wstępu.

Podatek od piractwa

 Podatkiem od piractwa określana jest opłata reprograficzna, nazywana również copyrights levies. Czym jest podatek od piractwa i kiedy musimy go płacić?

Remanent - Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Dokonywanie spisu z natury jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak prawidłowo sporządzić spis z natury?

Podatki przy sprzedaży internetowej

Przedsiębiorcy, coraz częściej dokonują sprzedaży swoich towarów za pomocą sklepów internetowych, czy też portali typu Allegro. Warto pamiętać czym różni się tego typu sprzedaż od tradycyjnej, prowadzonej w formie stacjonarnej. Należy m.in. zwrócić uwagę na datę powstania obowiązku podatkowego.

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.

Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

Eksport wiąże się z wywozem towarów z Polski na terytorium państwa trzeciego. W ramach eksportu podatnicy powinni zwrócić uwagę na różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim. Wiąże się z tym bowiem zastosowanie stawki 0% VAT, w tym skompletowanie dokumentacji wywozu.

KW jako dowód księgowy w KPiR

W prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca może spotkać się z sytuacją, kiedy to na potwierdzenie poniesienia danego kosztu posiadać będzie jedynie wystawiony przez siebie dokument “Kasa wypłaci” (KW). Czy w takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie tak udokumentowanego wydatku do kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą obecnie odliczać VAT-u od zakupu paliwa do samochodów osobowych, a VAT od zakupu samych aut odliczają tylko w 60%, i to z limitem kwotowym, od 2014 roku będą mogli zyskać prawo do pełnego odliczenia. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, jeśli auta będą używane tylko do celów firmowych. Z kolei przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych, ale wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia.

Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

Spis z natury. Od 11 maja 2013 roku obowiązują nowe regulacje odnośnie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, w tym również w zakresie przeprowadzania spisu z natury. Jak przeprowadzić spis z natury?

Jak ewidencjonować w pkpir opłaty pocztowe?

Opłaty pocztowe za wysłane przez podatnika przesyłki związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą należy zaksięgować w pkpir na podstawie poświadczonego przez pocztę wpisu do książki nadawczej. Nie trzeba wystawiać żadnego dowodu wewnętrznego dokumentującego tego rodzaju wydatki.

Faktura korygująca - potwierdzenie odbioru

Faktura korygująca. Sprzedawca jest zobowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę w przypadku, gdy zmniejsza ona podstawę opodatkowania lub gdy stwierdzono pomyłkę w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Ulga na złe długi - pozycja 63 w deklaracji VAT-7

Przepisy dotyczące ulgi na złe długi zostały dość znacząco uproszczone, jednakże mimo to nie każdy przedsiębiorca będzie z takiego rozwiązania korzystał. W jaki sposób wypełnić pozycję 63 w deklaracji VAT-7?

Kwota wolna od podatku 2013

Kwota wolna od podatku w 2013 roku wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmieniła się już od 4 lat, czyli od 2009 roku. Z czego wynika kwota wolna od podatku?

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania może być niezgodne z konstytucją. Wątpliwości budzi kara w wysokości 30 proc. uszczuplenia podatku przy zastosowaniu klauzuli obejścia prawa podatkowego - uważają eksperci PwC i Konfederacji Lewiatan.

Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT. Kiedy należy składać deklaracje VAT podczas zawieszenia działalności?

Koszty uzyskania przychodu w czasie zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może dokonywać jedynie niezbędnych wydatków, dotyczących zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej?

Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Bezbłędny wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego zwiększa szansę na szybszą odpowiedź fiskusa. Każda niepełna informacja może oddalić moment uzyskania wykładni, za podanie nieprawdziwych podatnikowi grozi odpowiedzialność karna.

Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Przedsiębiorca, który posiada (praktycznie niezbędny w obecnych czasach) rachunek bankowy, może zastanawiać się, czy ma prawo i - jeżeli tak - to w jaki sposób, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z prowadzeniem konta w banku. Odpowiedź jest twierdząca - oczywiście w sytuacji, gdy operacje wykonywane za pomocą danego rachunku bankowego są związane z prowadzoną działalnością (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

Zmiany w VAT od lipca 2013. Rok 2013 przyniósł wiele zmian w podatku VAT, lecz to nie koniec rewolucji. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne zmiany w ustawie, które mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2013r. Najważniejszą z nich jest pociągnięcie do odpowiedzialności nabywcy za nie wpłacenie podatku VAT przez sprzedawcę wyrobów stalowych, paliw oraz złota.

REKLAMA